Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Usmívali se nad knihou o „spiknutí“. Za Zemanem dorazili jeho staří stoupenci

Česko

  19:11aktualizováno  19:54
Bývalý prezident Miloš Zeman se opět ukázal na veřejnosti při úterním představení publikace Spiknutí o okolnostech jeho hospitalizace po volbách v roce 2021. Stalo se tak v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Knize požehnal kardinál Dominik Duka.

Zeman pokládá za hlavní poselství nové knihy Luboše Procházky a Radima Panenky to, že je možné zabránit politickému hyenismu. Autoři v knize s podtitulem „Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“ popisují tehdejší události, které měly podle nich za cíl zbavit Zemana prezidentských pravomocí.

Na titulní straně je kromě Zemanovy fotografie i snímek premiéra Petra Fialy, předsedy Senátu Miloše Vystrčila (oba ODS), senátora Pavla Fischera a šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky.

Redakce iDNES.cz je oslovila s prosbou o komentář. „O knize Spiknutí nic nevím, nečetl jsem ji, proto nemohu komentovat,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Nejde jen o moji osobu. Pokus zneužít dočasného zdravotního stavu jakéhokoliv politika se může odehrát nejen na nejvyšší úrovni, ale i na regionálních úrovních i v politické straně jako způsob, jak se zbavit konkurence,“ míní Zeman.

Kardinál Duka ke knize napsal i doslov. „Napsal jsem ho, protože, kdo zná alespoň trochu dějiny naší republiky, ví, že ke konci života postihla nemoc T. G. Masaryka, podobný osud měl i prezident Emil Hácha nebo Ludvík Svoboda. Nemoc může postihnout každého člověka a musí být respektována,“ soudí.

Představení knihy se zúčastnili také například bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, expremiér Jiří Paroubek, bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). O hudební doprovod akce se postaral Jiří Zmožek, dorazila také herečka Jiřina Bohdalová či hudebník Felix Slováček.

Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili.

Předseda Senátu Vystrčil 18. října 2021 oznámil, že podle sdělení ÚVN nyní není Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a prognóza jeho zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá.

Někteří senátoři a poslanci začali po zveřejnění zprávy o Zemanově stavu uvažovat o možnosti dočasném převodu části pravomocí prezidenta podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově zdravotním stavu informovala hradní kancelář. Koncem listopadu 2021 se prezident přesunul do Lán, kde i jmenoval novou Fialovu vládu. Hrad po deseti letech opustil začátkem loňského března.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke již dříve uvedla, že nemocnice už vše podstatné sdělila v tiskových zprávách, které jsou veřejně přístupné na jejím webu. Více se nebude ke knize vyjadřovat. Procházka dodal, že vyjádřit se k obsahu nechtěla ani BIS a její šéf Michal Koudelka, který je podle něj jedním z klíčových aktérů celého příběhu.

V polovině letošního března se Zeman v pražské Fakultní nemocnice Motol podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Po 20 dnech ho lékaři začátkem dubna propustili do domácí péče.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...