Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Knihou roku je osudový román

Česko

Ve výroční anketě Kniha roku vyhrál přesvědčivě Jan Balabán s románem Zeptej se táty

Takhle by měla literární anketa vypadat! Vyhrály knihy, které jsou čtenářsky zajímavé a píše se v nich o důležitých věcech. A dobře reprezentují současnou českou literaturu, která je možná lepší, než jakou má pověst.

Tradiční anketa Lidových novin Kniha roku má letos jasného vítěze. Próza Jana Balabána Zeptej se táty získala třicet hlasů.

Za dvacet let obnoveného konání ankety se sešlo více hlasů – dvaatřicet – jen v roce 1993 pro deníky Jana Zábrany Celý život (Host). Balabánův silně autobiografický, niterný a soustředěně podaný román vyšel pár týdnů po jeho náhlé smrti letos 23. dubna. Je to kniha, do níž zasáhl „osud“, ale i takové okolnosti hrají v přijetí literárního díla svou roli a nemá se předstírat, že nikoli.

Na druhém místě skončila novela Emila Hakla Pravidla směšného chování (Argo). Možná nenápadná a jakoby oddechová knížka je vyzrálým příkladem „městské literatury zralé skepse“, kterou Hakl dovedl ve svých prózách k mistrovství. Po nedávno udělené Ceně Josefa Škvoreckého je to i pro autora důkazem, že jeho psaní má rezonanci.

Třetí místo patří literárněvědné studii Jaroslava Meda Literární život ve stínu Mnichova 1938–1939 (Academia). Téma, které Med zpracoval, přesahuje literární rovinu a je obrazem jistého typu chování české inteligence.

České knihy se dobře umístily i na dalších příčkách: Kosatíkovy eseje České snění, Kolmačkova sbírka Moře, dopisy Škvoreckého a Zábrany, Putnova Česká katolická literatura...

Hlasovalo 228 respondentů z různých oborů, mezi nimi také oba prezidenti. Výroční anketu Kniha roku najdou čtenáři dnešního vydání LN jako zvláštní přílohu Orientace.

***

Úplný přehled, kdo jak hlasoval, čtěte na stranách 21 až 32

LETOŠNÍ VÝSLEDKY

1. Zeptej se táty Jan Balabán

2. Pravidla směšného chování Emil Hakl

3. Literární život ve stínu Mnichova (1938–1939)

Jaroslav Med

4. České snění Pavel Kosatík

5. Moře Pavel Kolmačka

6. Jak je ve větě člověk. Dopisy Škvoreckého a Zábrany

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...