Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knihovna v Brně slaví 200 let

Česko

BRNO Na velkou knihovnu pro 21. století Praha stále čeká, Brno ji však dávno má. O Národní knihovně v Praze se bezvýsledně diskutuje a nová Státní technická knihovna v Dejvicích se snad otevře v roce 2009 (původní plán byl 2005). Moderní komplex Moravské zemské knihovny v Brně slouží veřejnosti už od roku 2001.

Vtyto dny slaví Moravská zemská knihovna 200 let od svého vzniku. 6. července 1808 byla zapsána do inventáře knihovny Františkova muzea v Brně první kniha - a k 31. lednu 2007 evidovala MZK přes tři miliony svazků. Během dvou set let knihovna měnila jméno, poslání i působiště. Ani jí se nevyhnuly těžkosti s výstavbou budovy, kterou potřebovala už ve 30. letech. V roce 1931 zvítězil v soutěži architektonický návrh Bohuslava Fuchse, ale kvůli hospodářské krizi se neuskutečnil. Trvalo dalších 70 let, než v Kounicově ulici vyrostla nynější světlá a vzdušná budova architektů Tomáše Adámka a Petra Benedikta, připomínající otevřenou knihu. Otevřená je však i poskytovanými službami studentům, čtenářům i veřejnosti. Kromě půjčovny či velké kavárny má řadu specializovaných studoven knih, rukopisů, periodik i elektronických médií, z nichž některé pracují až do pozdních večerních hodin.

Knihovna vlastní unikátní sbírky: např. vzácný soubor děl Jana Amose Komenského a T. G. Masaryka, celou osobní knihovnu Otokara Březiny i dochovanou část knihovny Jakuba Demla. V letech 2002 a 2003 zachránila z antikvariátů torzo rozkradené knihovny staroříšského vydavatele Josefa Floriana. Velmi cenná a rozsáhlá je také Mollova sbírka starých map a vedut, vzniklá v 18. století.

O své historii a unikátech nyní knihovna vydala reprezentativní publikaci v redakci ředitele Jaromíra Kubíčka. Včera se rovněž v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě otevřela výstava Z knihovních sbírek MZK, která potrvá do 30. listopadu.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...