Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zdravotní stav Karla Schwarzenberga se nelepší. Letecky byl převezen do Vídně

Karel Schwarzenberg se poprvé objevil na veřejnosti na invalidním vozíku na festivalu v Karlových Varech. (5.července 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je od září v nemocnici. Jeho zdravotní stav se nelepší a proto byl náhle letecky převezen do vídeňské nemocnice. Cesta autem by byla riziková. Podle knížete tak i bude blíž svým vnoučatům, které se chystal navštívit po propuštění z nemocnice v Praze.
  13:23

„Tedy, ne že by moje nemoc byla nějaký příjemný zážitek, to tvrdit nemůžu. Ale musím říct, že jak personál na všech odděleních, tak ale také vybavení nemocnice je bezvadné. Ať jsou to lékaři, sestry a ostatní personál, všichni jsou mimořádně přívětiví, všímaví a jejich skutečný zájem o člověka je opravdu povzbuzující,“ napsal Schwarzenberg v září na Facebooku.

Důvodem delšího pobytu Schwarzenberga v nemocnici byl podle jeho slov nedoléčený zánět v těle. Propuštění se nedočkal, následně pro deník Expres.cz uvedl důvod svého dlouhého pobytu v nemocnici. „Něco mi tam našli a chtějí to prošetřit,“ řekl.

Nyní byl v pondělí kníže náhle letecky převezen do jedné z vídeňských nemocnic. Médiím sdělil, že důvod transportu do Rakouska nezná. „To se zeptejte lékařů, proč mě sem převezli. Já to nevím. Že by tu byli větší specialisté, než v Česku, si nemyslím. Odhaduji, že to bude zhruba stejné, ale tady budu moct vidět děti a vnoučata,“ prozradil.

Rád by viděl syna Jana

Podle svých slov by byl rád, kdyby se za ním přijel podívat jeho syn Jan, který za svého otce 28. října převzal od prezidenta Petra Pavla Řád Bílého lva. „Mohl by mi ho přijít ukázat příští týden, řekl deníku Expres.cz Schwarzenberg.

Jan Schwarzenberg převzal za otce státní vyznamenání Řád Bílého lva.

Deníku Blesk se již dříve bývalý předseda TOP 09 svěřil, že má problémy s kůží. Při své únorové hospitalizaci Schwarzenberg přiznal i ucpávání tepen. „Nic zvláštního, ucpala se mi jedna tepna, tak ji museli prošťouchnout, ale už jsem v pořádku a zrovna odjíždím,“ okomentoval tehdy svou návštěvu nemocnice.

Trailer k dokumentu o Karlu Schwarzenbergovi Můj otec, kníže:

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...