Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura před mimořádnou schůzí Sněmovny k nižšímu růstu penzí. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že se hlavně menší strany koalice SPOLU (KDU-ČSL a TOP 09) potýkají s nízkými preferencemi. Jde o to, zda se zvýší sleva na dani na poplatníka, či zda bude schválena možnost výpovědi bez udání důvodu.
  17:48aktualizováno  20:00

Zatímco ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s možností okamžitého vyhazovu ve svém návrhu změny zákoníku práce nepočítá, jeho koaliční partneři z ODS, kteří tuto vytáhli na nedávném volebním kongresu v Ostravě, počítají s tím, že se tuto možnost pokusí prosadit při projednávání zákoníku práce ve Sněmovně.

Nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix řekla, že její strana bude usilovat o to, aby se do zákoníku práce dostala možnost okamžité výpovědi bez udání důvodu, například s šestiměsíčním osmiměsíčním odstupným. Podporuje to i TOP 09. Naopak pro lidovce by to byl i důvod z vlády odejít, kdyby to koaliční partneři prosadili i proti jejich názoru.

Menší vládní strany zase trvají na tom, aby pětikoalice dodržela to, co slíbila vláda, ve svém programovém prohlášení, že se bude pravidelně zvyšovat sleva na dani na poplatníka. Letos při podávání daňového přiznání mohl každý odečíst 30 840 korun.

Programové prohlášení vlády obsahuje také tuto větu. „Zavedeme valorizaci slevy na poplatníka.“

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS si to ale státní kasa nemůže dovolit. Kdyby se sleva dani zvýšila o stovku měsíčně, tedy na 32 040 korun za rok, mělo by to dopad na státní rozpočet zhruba 6 miliard korun.

Vydiskutovat si to mohli lídři stran pětikoalice už na úterním jednání, k němuž se sešli na Úřady vlády. I když oficiálně na programu daňové věci ani zákoník práce nejsou. Jedním z bodů jednání byly i „priority do konce volebního období“. Zda se strany na řešení sporných bodů domluvily, uvidí veřejnost ale až později. Po jednání politici komentář neposkytli.