Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Komunisté se skryli v koalici STAČILO! Táhne je Konečná, ulovili i agrobarona

Česko

  9:45aktualizováno  12:30
Komunistům, kteří na podzim 2021 vypadli ze Sněmovny, dávají nyní průzkumy šanci, že by si mohli udržet křeslo v Evropském parlamentu. Podle volebního modelu agentury Ipsos k volbám do Evropského parlamentu má koalice STAČILO!, kterou sestavili komunisté, šanci na 6,1 procenta hlasů a podle Data Collectu a společnosti Herzmann dokonce na 7,1 procenta.

Je to ale opravdu tak a skutečně mají tak velkou šanci?

„Ukázaly to už dva průzkumy. Asi to není výkyv a nedá se to připisovat statistické chybě. Tohle uskupení začíná shromažďovat určitou část nespokojených občanů ke společné volbě,“ řekl iDNES.cz sociolog a analytik Jiří Herzmann, jehož agentura přisoudila komunistům a jimi vytvořené koalici STAČILO! přes 7 procent.

„Souvisí to s tím, že už zahájili kampaň, která je soustředěna na poměrně známou osobnost paní Konečné, ale souvisí to také s tím, že ukryli značku KSČM jak slovně, tak vizuálně. Nejsou tam ty pověstné třešně. Nahrává to tomu, aby část lidí, kteří mají velmi kritické, až antisystémové názory na společnost, mohla podporovat toto uskupení,“ uvedl ve středu Herzmann k šancím uskupení, které může být nečekaně černým koněm voleb.

„Za mě je to díky Kateřině Konečné. Táhne tu stranu, je vidět, je extrémně energická, je populární na sociálních sítích. Za mě dost velká část úspěchu stojí na ní jako na osobě. Mluví tak, jak chce její volič slyšet,“ řekl Michal Kormaňák ze společnosti Ipsos k tomu, proč by se komunistům mohlo podařit uspět v letošních volbách do Evropského parlamentu.

„Je známá a zároveň se tam ukazuje, že je tam překryv s hnutím ANO a s SPD, takže část voličů může v těchto volbách zaexperimentovat a dát hlas právě jí,“ odhadl Kormaňák ze společnosti Ipsos.

Za komunisty schované pod značkou STAČILO! jde do voleb i agrobaron Jandejsek

Na eurokandidátce komunistů schovaných za značku STAČILO! je jako eso vytažené na poslední chvíli i jeden z organizátorů protestu zemědělců, kteří přijeli do Prahy protestovat mimo jiné proti Green Dealu Evropské unie, majitel velké zemědělské skupiny RABBIT Zdeněk Jandejsek.

Muž, který byl v čele Agrární komory, v minulosti sponzoroval ANO i Trikoloru, a je místopředsedou hnutí JaSaN. Na kandidátce STAČILO! bude mít místo ale až ve třetí desítce.

„Protest byl nedostatečný, ale všem dnům není konec. Určitě přijde velká akce před tím, než začneme volit do Evropského parlamentu. Termín zatím nebyl stanoven,“ řekl iDNES.cz Jandejsek.

Nevadí mu, že jde do voleb za zadní pozice na kandidátce. „Důležité je, aby přišlo ve volbách hodně lidí hlasovat proti vládě,“ odpověděl s úsměvem.

Není to projekt jen pro jedny eurovolby, řekla komunistka Konečná

Koalici s názvem STAČILO! povede europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která ve středu představila definitivní podobu kandidátky, na níž se objeví i další nestraníci vystupující na náměstích na různých protivládních protestech.

„Koalice STAČILO! není jen projekt pro jedny eurovolby,“ řekla Konečná. „Chceme se postavit proti té hrůze, která se dnes v České republice děje. Fialovu hrůzovládu si tato země nezaslouží,“ prohlásila komunistická europoslankyně. Sebevědomě řekla, že její strana má i svá vlastní data, z nichž vyplývá, že patří mezi nejznámější české europoslance.

Snažila se domluvit ještě na širší spolupráci s neparlamentními uskupeními. Námluvy s expremiérem Jiřím Paroubkem, ani s předsedou PRO Jindřichem Rajchlem nevyšly, a tak domluvila spolupráci aspoň s Českou stranou národně sociální a uskupením Spojení demokraté – Sdružení nezávislých bývalé severočeské senátorky Aleny Dernerové.

„První věc je mír. Odmítáme zabíjení a aby peníze šly do granátů a ne třeba do léků. Odmítáme vysílání vojáků nejen z České republiky, ale i z dalších zemí Evropské unie do válek,“ prohlásila Konečná, která za druhou prioritu označila okleštění Green Dealu, když se ho nepodaří úplně zrušit.

Od Pirátů, jako kandidát na ministra zdravotnictví, až na kandidátku komunistů

Díky Dernerové je na kandidátce sestavené komunisty právník Ondřej Dostál, který dříve spolupracoval s neparlamentní stranou PRO Jindřicha Rajchla a ještě dříve s Piráty. Ti dokonce právníka, který napadal proticovidová opatření, nabízeli jako svého kandidáta na ministra zdravotnictví.

Za STAČILO! jde do voleb i zdravotní sestra Petra Rédová, která v době covidu šířila tvrzení, že očkováním jsou do lidí vpravovány čipy. Jde tedy o lidi kritické jak vůči současné vládě Petra Fialy, tak vůči minulé Andreje Babiše z ANO, která schvalovala opatření proti šíření covidu.

Od komunistů dostal nabídku i známý bloger Vidlák, vlastním jménem Daniel Sterzik, který s Konečnou objíždí její akce před volbami do Evropského parlamentu. Nabídku, aby za komunisty kandidoval, nakonec nepřijal. „Jsem bloger a nemám politické ambice,“ řekl iDNES.cz Vidlák.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...