Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kobyliská střelnice chátrá

Česko

PRAHA Památník protifašistického odboje na Kobyliské střelnici, prohlášený za národní kulturní památku, je ve špatném stavu.

Vyplývá to z komplexního restaurátorského průzkumu, který si nechala zpracovat radnice Prahy 8, na jejímž území se pietní místo nachází.

Památníku dominuje bronzová plastika truchlící ženy a pamětní desky se jmény československých občanů popravených nacisty. Mezi nimi byl například spisovatel Vladislav Vančura, předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, pravoslavný biskup Gorazd či novinář Evžen Rošický.

Památník nikdy v minulosti nebyl kompletně restaurován. Nyní by si jeho obnova vyžádala asi 2 miliony korun. Praha 8 však tolik peněz ze svého rozpočtu vyčlenit nemůže. „Byli bychom proto rádi, kdyby se na péči o památku podílel i někdo jiný, například pražský magistrát, ministerstvo kultury nebo armáda,“ řekla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Památka doplácí na to, že není jasné, komu patří. Podle památkového zákona musí o památku pečovat a udržovat ji v přiměřeném stavu její majitel.

„ V tomto případě jsou vlastnické vztahy nejasné, několikrát se to převádělo. Pravděpodobně je majitelem hlavní město nebo některá z jeho organizací, ale my jsme správci. Ta odpovědnost je na nás,“ podotkla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Karlínská radnice včera nechala na popravčím místě, kde byly po atentátu na Heydricha zastřeleny stovky lidí, vztyčit kovový kříž s trnovou korunou. Původní dřevěný letos na jaře uhnil, aniž si toho někdo všiml.

Zjistilo se to až v okamžiku, kdy ve výroční den konce druhé světové války k němu přišli položit věnce zástupci prezidentské kanceláře, senátoři a poslanci s pražskými politiky.

Radnice Prahy 8 chtěla podat trestní oznámení. „Je to mimo hranice mého chápání, že by někdo ukradl kříž z místa, kde zemřely stovky lidí. Stává se, že se v prostoru střelnice objevují nápisy sprejerů. Ale že bychom měli hlídat kříž, to nás nenapadlo,“ rozhořčil se tehdy starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Až později se ukázalo, že kříž nikdo neukradl. Byl odstraněn, protože byl starý a část uhnila. I tehdy byly podle karlínské radnice na vině zmatky kolem vlastnických vztahů.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...