Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kocáb chtěl kvůli poměru s Abbasovou rezignovat. Fischer to odmítl

Česko

  10:36aktualizováno  20:23
PRAHA - Ministr pro lidská práva Michael Kocáb nabídl svou rezignaci. Údajně ho totiž čeká rozvod a nechce, aby jeho milostný život ovlivňoval jeho práci. Kocábova manželka Marsha podle deníku Blesk našla v mobilu manžela milostné zprávy od jeho tiskové mluvčí Lejly Abbasové.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a jeho mluvčí Lejla Abbasová. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Premiéru Janu Fischerovi ministr doručil osobní dopis."Svoji práci na ministerstvu pro oblast lidských práv jsem se celou dobu snažil vykonávat co nejzodpovědněji, s plným nasazením svých sil a svého přesvědčení, nechci ohrozit samotné téma lidských práv a dopustit, aby se z věcné debaty stala debata o osobních vztazích. Ve chvíli, kdy některá média zveřejňují citlivé informace z mého soukromého života, se proto chci zachovat v souladu se svým svědomím," stojí v rezignačním dopisu, na který upozornil server Týden.cz.

Fischer rezignaci odmítl

"Na základě informací, které premiérovi ministr Kocáb ve středu při osobním setkání sdělil, premiér jeho nabídku demise nepřijal, protože k takovému kroku neshledal žádný důvod," uvádí v tiskové zprávě mluvčí vlády. "Zároveň ocenil snahu Michaela Kocába zachovat se ve své ryze privátní věci maximálně poctivě. Ministerský předseda plně respektuje soukromý život členů své vlády a jejich osobní záležitosti."

Na vládu již dopis dorazil, Fischer ale rezignaci podpořit nehodlá. "Premiér hodlá s ministrem o celé záležitosti osobně hovořit s tím, že v tuto chvíli je rozhodnut jeho demisi nepodpořit," napsal v prohlášení mluvčí Roman Prorok.

Abbasová ve funkci skončila
Ve funkci mluvčí naopak skončila Abbasová. Sama výpověď podala. "Byla přijata," napsala Abbasová serveru iDnes.cz v SMS zprávě.

Na rozvod se Kocába ptal počátkem února i týdeník MF Plus. Ministr rozvod nepřímo připustil. "S dovolením použiju slova Michala Horáčka: Ptejte se mě na agendu," odpověděl Kocáb. Včera svou odpověď odmítl dál rozvést. "Byla to jen bezprostřední reakce. Dál to nebudu komentovat," vzkázal ministr z jednání v Bruselu.

Abbasová vztah se svým šéfem nepopírá. V úterý reagovala pouze textovou zprávou se smajlíkem.

V dnešním rozhovoru pro Týden.cz Marsha Kocábová přiznala, že připravují s manželem rozvod. Že by byla důvodem k rozchodu ministrova tisková mluvčí ale Kocábová nepřipustila. "To jsou polopravdy. Snažíme se už delší dobu, několik let, dohodnout s Michaelem na majetku. Má právnička čeká už tři roky. Kvůli nerozhodnosti jsme to protáhli, ale jsme jako bratr a sestra už dlouho," ," řekla Kocábová.

Ministr má s Marshou čtrnáctiletého syna Michaela a dvě dospělé dcery, Natálii a Jessicu.

Čeští politici, kterým se rozpadlo manželství

Martin Bursík - Bývalý ministr životního prostředí a expředseda Strany zelených se rozvedl s manželkou Ivanou v roce 2006, kdy byl poslancem a předsedou Strany zelených. Před rozvodem žili manželé již deset let odděleně. V současnosti je jeho partnerkou poslankyně Kateřina Jacques, s níž má dceru.

Petr Bendl - Bývalý ministr dopravy a středočeský hejtman Petr Bendl je rozvedený již dvakrát - naposledy se rozvedl v roce 2003, v době, kdy již byl ve funkci hejtmana. Potřetí se oženil v srpnu 2005.

Kateřina Jacques - Poslankyně za Stranu zelených se rozvedla se svým francouzským manželem v roce 2007. Z bývalého manželství má dceru a syna. Jejím současným partnerem je bývalý ministr životního prostředí a bývalý šéf Strany zelených Martin Bursík. Loni v říjnu se jim narodila dcera.

Radek John - Předseda strany Věci veřejné Radek John podle médií zřejmě spěje k rozvodu s herečkou Zlatou Adamovskou, s níž má dceru Barboru (22) a o sedm let mladšího syna Petra. O rozchodech známého páru se spekulovalo již několikrát, Adamovská přiznala, že už v minulosti musela řešit manželovy zálety. Letos v lednu vyšlo najevo, že John má sedmiletou nemanželskou dceru Terezu.

Jan Kasl - Exprimátor Jan Kasl se rozvedl během svého působení v čele pražského magistrátu. Krátce po rozvodu se v listopadu 2000 oženil se svou bývalou tiskovou mluvčí Terezií Jungrovou, rozenou Bienertovou (vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky).

Michael Kocáb - Rodinné problémy ministra pro lidská práva Kocába dnes rozvířil deník Blesk, když uvedl, že má poměr se svou mluvčí Lejlou Abbásovou a údajně začal řešit svůj rozvod. Kocáb, dosud ženatý s Američankou Marshou, s níž má tři děti, měl rodinnou krizi již před několika lety, kdy se podle médií začal objevovat se zpěvačkou Zlatou Emily Kinskou. Kocáb kvůli zveřejnění informací ze soukromého života nabídl premiéru Fischerovi rezignaci.

Miroslav Macek - Jeden z prvních politiků, který veřejně přiznal mimomanželský poměr. Rozvedl se dvakrát. Poprvé v době, kdy byl místopředsedou ODS, v dubnu 2001 se znovu oženil s Čechošvýcarkou Janou Blochovou. Druhé manželství skončilo rozvodem v dubnu 2009.

Vladimír Mlynář - V roce 2004 skončilo po 17 letech manželství tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) s fotografkou Lucií, s níž má dva syny. Mlynář se v květnu 2006 podruhé oženil.

Jiří Paroubek - Předseda ČSSD Jiří Paroubek a jeho první manželka Zuzana se rozvedli po téměř 28 letech manželství v září 2007, v té době byl Paroubek poslancem a zároveň předsedou ČSSD. V listopadu 2007 pak Paroubek uzavřel druhé manželství s Petrou Kováčovou, která pro něj dříve pracovala jako tlumočnice. Loni v listopadu se jim narodila dcera.

Mirek Topolánek - Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se letos v únoru rozvedl s manželkou Pavlou, se kterou má dvě dcery a syna. Už od ledna 2007 však žil se svou nynější partnerkou Lucií Talmanovou, v červenci téhož roku se jim narodil syn Nicolas. Jejich poměr vyšel najevo v červnu 2006, kdy se v bulvárním tisku objevila nepříliš kvalitní fotografie.

Lubomír Zaorálek - Současný místopředseda Poslanecké sněmovny se rozvedl v roce 2000 a poté žil s Monikou Pajerovou, zakladatelkou strany Naděje. V té době byl šéfem zahraničního výboru sněmovny, v letech 2002 až 2006 byl předsedou sněmovny.

Autor: