Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kočí, Huml a Škárka se stěhují. Nebudou sedět vedle VV

Česko

  10:04aktualizováno  16:03
PRAHA - Poslanci VV dosáhli svého. Od středy už nemusí sedět vedle odpadlíků z jejich klubu. Trojice Škárka-Kočí-Huml se stěhuje do zadních lavic.

Poslanci Stanislav Huml, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí, kteří odešli z klubu Věcí Veřejných, usedli pohromadě v jedné lavici u zdi. Dole smějící se Michal Babák foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na nová místa by se měli poslanci přesunout během polední pauzy. Naopak nová předsedkyně klubu Karolína Peake by měla získat místo v první řadě.

"Změna se týká pouze našeho klubu a odráží změny, které se v klubu udály," odůvodnila návrh Peake. Poslanci jí vyšli vstříc. Pouze Stanislav Křeček z ČSSD podotkl, že by byl nerad, kdyby zadní řady byly vnímány jako místa pro neoblíbené poslance. "Já sedím v poslední řadě a jsem v kolektivu velmi oblíbený," poznamenal.

Přesazování poslanců Stanislava Humla, Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Přihlížejí Michal Babák a Petr Tluchoř

Odpadlíci VV se nechali slyšet, že se ve sněmovně cítí dobře, jen je jejich bývalí straničtí kolegové nezdraví.

Naprostá banalita
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) již dříve řekla, že pro sněmovnu není důstojné, aby řešila, kdo kde bude sedět. Považuje to prý za naprostou banalitu. Poslanci VV to ale cítí jinak.

Předseda strany Radek John v úterý řekl, že pokud Poslanecká sněmovna nerozhodne o přesazení trojice odpadlíků dál od jejich křesel, budou raději stát.

Psali jsme:

"My jsme o tom hovořili na klubu, a všem je velmi nepříjemné vedle těch lidí sedět. Dokonce je jim nepříjemné i sedět před nimi i sedět přes uličku, takže mi považujeme přesazení za naprosto nutné," odůvodnil požadavek John.

Dopadli jako Melčák s Pohankou
Nejde o první případ, kdy bývalí kolegové odmítli sedět vedle přeběhlíků. Více vpravo se v minulosti stěhovali například Miloš Melčák a Michal Pohanka (zvoleni za ČSSD), kteří dali důvěru vládě Mirka Topolánka. Na opačnou stranu se pak přesouvali poslanci ODS Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, kteří Topolánkovu vládu později pomohli svrhnout.

Autoři: ,