Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Kolega Žák? Pěkný trapas

Česko

  7:54
PRAHA - Velká část politiků kritizuje senátora Jiřího Žáka za to, že obíral svoji asistentku o peníze. Někteří navrhují rezignaci, jiní omluvu. Jeho „rodná“ ODS za ním ale stojí.

Jiří Žák. foto: René Volfík, ČTK

Senátor Jiří Žák předloni rozjel výnosný rodinný byznys. Svoji asistentku Martinu Vítkovou obíral čtyři měsíce o půlku výplaty a peníze dával své ženě. Ostravský krajský soud v úterý pravomocně rozhodl, že na takové jednání neměl právo a musí Vítkové vše vrátit.

Řada jeho kolegů - poslanců a senátorů - považuje takové jednání za amorální a někteří ho dokonce vyzývají k rezignaci. Ostře po ní volá zejména opozice. Žáka ale kritizují i politici z obou menších koaličních stran, a dokonce, i když jen velmi opatrně, také někteří občanští demokraté.

Třeba senátorka za ODS Alena Palečková tvrdí, že Žák „udělal chybu“, když manželku neplatil přímo, ale oklikou přes asistentku. Do tvrdší kritiky se Palečková nepouští. Nezná prý detaily případu. „Jak ho znám, určitě nechtěl tu mladou ženu terorizovat,“ dodává. Další senátor za ODS Jiří Liška případ označuje za „nepříjemnou záležitost“, která „nám na popularitě nepřidá“.

Tím ale kritika Žáka v jeho vlastní straně končí. Lidé z ODS za svým senátorem stojí a o jeho rezignaci ani neuvažují. Hned po rozsudku ho podpořil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Podobný názor má i senátor Jaroslav Kubera. „Nevím, proč by z toho měl vyvozovat osobní důsledky. On žádnou asistentku neokrádal. Nemohl by ji okrást, kdyby nechtěla. Nedělejme z asistentky obětního beránka,“ horlí Kubera.

O Žákův případ se začne zajímat i bruntálská policie. Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké budou kriminalisté prověřovat, zda se senátor nedopustil trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny.

Další podrobnosti o názorech ODS na případ senátora
Jiřího Žáka si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!