Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koleje ani letos nestačí náporu studentů

Česko

PRAHA Pražské vysoké školy zklamou část svých studentů ještě před začátkem školního roku. Ani letos totiž nezvýšily kapacitu svých kolejí, a na mnohé zájemce se tak nedostane. Studenti si tedy, stejně jako v minulosti, musí hledat ubytování v soukromí, což je vyjde dráž. Vysoké školy přitom namísto zvyšování počtu lůžek investují do modernizace kolejí a zlepšování jejich vybavení. „Bydlím ve Světlé nad Sázavou, což je asi 120 km od Prahy, a na kolej nemám nárok,“ stěžuje si student ČVUT Václav Svoboda ze Světlé nad Sázavou. I on si musel v hlavním městě pronajmout byt.

Správce tamních kolejí Zdeněk Zmrzlík připouští, že škola nemůže ubytovat všechny. Nicméně dodává, že převis poptávky už není tak výrazný jako před změnou dotační politiky vysokoškolského ubytování.

Problémy s nedostatkem míst však musí řešit i jinde. „Zdaleka nemůžeme uspokojit všechny a místa uvolněná v průběhu roku se ihned znovu zaplní,“ říká Jan Martin Rolenc z Vysoké školy ekonomické (VŠE).

Přestože přeplněnost kolejí řeší vysoké školy každým rokem, namísto zvyšování počtu lůžek se zaměřují na zlepšování kvality bydlení. Například na VŠE mění inventář pokojů a okna. ČVUT zase rekonstruuje toalety a buduje pro studenty třeba klubovny či zábavní centra.

Více než vybavení pokojů ale láká studenty na vysokoškolských kolejích velmi nízká cena za jejich ubytování. Podle aktuálního ceníku zaplatí za jednu noc podle typu pokoje od 50 do 100 korun. Do konce roku by se ceny zvyšovat neměly, v příštím roce by se měly zdražit o inflaci.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: