Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

Jednání Poslanecké sněmovny foto: Radek Vebr, MAFRA

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle vládních politiků však nebude jednání svolané kvůli vulgaritám šéfa ANO Andreje Babiše na adresu ministra Jana Lipavského (Piráti) pouze o nich.
  8:42

„Cílem je věcně prodiskutovat aktuální bezpečnostní rizika a z nich plynoucí hrozby pro občany naší země. Diskuse bude završena přijetím usnesení, které tato rizika zcela jasně pojmenuje a definuje,“ řekla MF DNES šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše by na závěr schůze měli poslanci hlasovat o společném usnesení, zda je Putin pro Česko hrozba.

„Všichni budou mít možnost jasně ukázat, na čí straně stojí. Za vládu je postoj jednoznačný. Je na čase, aby jasný postoj zaujal i Andrej Babiš a všichni jeho lidé. Stejně tak hnutí SPD. Bez jakýchkoliv výmluv, mlžení a ale. Aby lidem otevřeně a bez vytáček řekli, zda chtějí nechat Ukrajinu padnout a měli Putina za humny, nebo jde od nich jen o nezodpovědné hloupé výžblepty,“ nastínil podobu usnesení Bartoš.

Dojde i na vztahy s Orbánem

Na schůzi se mají řešit i Babišovy vztahy s lídry Maďarska a Slovenska Viktorem Orbánem a Robertem Ficem. Na rozdíl od vládních představitelů s nimi totiž udržuje přátelské vztahy i přes jejich kontroverzní názory na válku na Ukrajině.

„Budou vám říkat, že jsem hrozba, protože se bavím s Orbánem a Ficem. Ano, bavím se s nimi jako s jinými politiky z regionu, protože byli zvoleni ve svobodných, demokratických volbách, mají legitimní vládu a je důležité udržovat s okolními zeměmi vztahy, i když se na všem neshodneme,“ vysvětloval Babiš.

Podle stínového premiéra Karla Havlíčka (ANO) se opozice bude naopak snažit ukázat, že bezpečnostní hrozbu představuje pětikoalice. „Nejen z důvodů vazeb na organizovaný zločin, ale i z důvodů chybných rozhodnutí v oblasti energetiky, ekonomiky a bezpečnosti,“ uvedl Havlíček.

Naopak SPD se tentokrát do diskuse příliš zapojovat nehodlá. Schůze je podle nich zbytečná. „Budou se jen dohadovat, která vulgarita je horší. Svolávat mimořádnou schůzi kvůli tomu, že si někdo nechává připravit podklady pro své vystoupení, je směšné,“ prohlásila poslankyně SPD Karla Maříková.