Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kompletní pravidla na internetu

Česko

Příručka pravopisu - Na internetu lze nyní najít unikátní projekt správného používání češtiny

Ústav pro jazyk český nyní vyvěsil na webu internetovou jazykovou příručku. V prosinci ji doplní slovník s šedesáti tisíci hesly. PRAHA Jazyk se vyvíjí čím dál tím rychleji. Objevuje se mnoho nových jevů - nejen slov, ale mění se například i jejich vazby. Jiná spojení naopak v jazyce zůstávají, ačkoli jsou již třeba překonaná. Plyne z toho jediné - všechny příručky chtě nechtě zaostávají a s používáním některých pravidel mají potíže i vysokoškoláci.

Ústav pro jazyk český AV ČR spolu s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity proto v úterý na svém webu vystavil internetovou jazykovou příručku. „Příručku lze průběžně aktualizovat a rozšiřovat. Její nesmírnou výhodou bude rychlost a interaktivita,“ vysvětluje Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

V současné době je na internetu k dispozici jen gramatická a pravopisná příručka.

Další krok by měl přijít na konci letošního roku, kdy se na internetu objeví i slovníková část projektu, která bude mít 60 tisíc hesel. Ústav na slovníku stále pracuje a v současné době má hotovo asi 65 procent hesel. „Konkrétně tam zájemce najde, jak má slovo na konci řádku rozdělit. U problematických slov bude uvedena také výslovnost. V příručce bude možné najít i příklady užití slova a u ohebných slov bude vždy uvedeno skloňování nebo časování,“ popisuje budoucí podobu internetové příručky Pravdová. Velká část internetové jazykové příručky je věnována asi nejchaotičtější a nejnepřehlednější záležitosti současné češtiny - psaní velkých písmen.

Poučit by se mohli například provozovatelé některých divadel, kteří jména svých institucí píšou v rozporu s pravidly.

Příručka názvům divadel proto věnuje speciální kapitolu. Chybně se například podle příručky píše jméno pražského Divadla Na zábradlí. Správně by mělo být velké i písmeno „Z“ ve slově „Zábradlí“. Divadlo se totiž nazývá podle ulice, ve které stojí, a ta má jméno Na Zábradlí (v příručce lze samozřejmě najít i pravidla pro psaní ulic či tříd). Tento omyl vysvětluje příručka tím, že se přední pražské divadlo nepřizpůsobilo změnám, které přinesla knižní Pravidla českého pravopisu z roku 1993.

Chybu v názvu mají i další divadla, například Divadlo Bez zábradlí, Divadlo U hasičů nebo Divadlo Za plotem. Ta by se ovšem měla pro změnu psát pouze s velkým „D“ ve slově „Divadlo“ a ostatní písmena by měla být malá. Důvodem je lehce ověřitelný fakt, že žádná ulice Bez Zábradlí, Za Plotem nebo U Hasičů prostě neexistuje. Co se týče dalšího směřování naší mateřštiny, Markéta Pravdová nevidí vývoj negativně:

„Kdybychom se vrátili o několik generací zpátky, setkali bychom se s nářky nad úpadkem jazyka také. Upadá možná úroveň obecné znalosti jazyka, zvláště pravopisu, ale rozhodně ne jazyk samotný,“ říká. Podle ní kultura jazyka nespočívá jen ve znalostech pravopisu, ale především v tom, jak umíme jazyk používat, zda například dokážeme formulovat myšlenky do slov a přizpůsobit celkový styl jazykového projevu situaci. „Benevolence vůči dodržování jazykových norem je vyvažována růstem prestiže češtiny v nejrůznějších sférách,“ uzavírá optimisticky.

ADRESA PŘÍRUČKY: http://prirucka.ujc.cas.cz

***

„Kdybychom se vrátili o několik generací zpátky, setkali bychom se s nářky nad úpadkem jazyka také.“

„V příručce bude možné najít i příklady užití slova a u ohebných slov bude vždy skloňování nebo časování.“

Zasloužili se o český jazyk

Již pisatel středověkého rukopisu nabádá budoucího čtenáře: Tuto čti pilně

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!