Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komunisté se na Olomoucku vracejí do hry

Česko

OLOMOUC Shoda v otázkách zdravotnictví bude klíčová pro sestavení koalice v Olomouckém kraji. Do hry se tak může vrátit i jednání s komunisty. Předseda krajského výboru ČSSD a předseda sněmovny Miloslav Vlček uvedl, že definitivní rozhodnutí o tom, kdo bude v příštích čtyřech letech partnerem sociální demokracie v regionu, může padnout po jednání v pondělí.

Vlček nevyloučil dvojkoalici, trojkoalici ani případnou menšinovou vládu. „Nezatracuju ani variantu, že se vrátíme k již uzavřeným věcem, což bylo jednání s komunisty,“ prohlásil Vlček. Lídr KSČM Alexander Černý na to reagoval slovy: „Trváme na tom, že programovou změnu v Olomouckém kraji jsou schopny garantovat na základě velmi velké programové shody především ČSSD a KSČM.“

Programová shoda ODS a lidovců dosahuje podle Vlčka asi 75 procent s požadavky sociální demokracie. „Vše, co stojí mimo zdravotnictví, to je samostatná kapitola,“ uvedl. Kromě poplatků označil Vlček za klíčový i další postup. Za nepřípustnou označil případnou privatizaci léčeben a sociálních ústavů.

Lídr ODS a dosluhující hejtman Ivan Kosatík řekl, že poplatky ve zdravotnictví prohrály straně volby na celostátní úrovni. „Neradi bychom kvůli nim prohráli podruhé. Neměli jsme je zahrnuty ani v krajském volebním programu,“ řekl. I on míní, že kromě zdravotnictví panuje mezi ODS a ČSSD shoda.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!