Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Končím, oznámil světu Herminátor

Česko

Legendární sjezdař ukončil kariéru * Odchází jeden z nejúspěšnějších lyžařů historie * Chci zůstat zdravý, vysvětlil Maier

VÍDEŇ/PRAHA Na sjezdovkách si vydobyl auru nezničitelného.

Včera Herminátor v císařském paláci Habsburků plakal.

„S platností ode dneška končím. Jsem tady, abych se rozloučil,“ šokoval téměř sedmatřicetiletý Hermann Maier novináře.

Rakouský sjezdař, který v roce 1998 na olympiádě v Naganu plachtil po chybě ve sjezdu vzduchem třicet metrů, spadl na hlavu a pak v kotrmelcích přeletěl tři ochranné sítě, vyhrál dva dny nato olympijské zlato a za pár dní další. Nastala zlatá éra a suverénní Maier byl prakticky neporazitelný. Jeho příběh očaroval nejen Rakušany, pro které sjezdové lyžování znamená náboženství, ale Maiera obdivoval celý svět.

Vždyť instruktor lyžování se živil ve Flachau jako zedník, než mu ve 23letech změřili jako předjezdci čas a zjistili, že porážel profesionály. Herminátor pak měl cestu na sjezdařský vrchol volnou a pevně se na něm usadil k nelibosti soupeřů. „Rozhodnutí, že skončím, bylo jedno z nejtěžších v životě. Končím kariéru, o jaké jsem jako dítě ani nesnil,“ utíral si podsaditý Maier slzy z tváří.

Důchodci navzdory Z trůnu lyžařského krále ho v roce 2001 srazil německý důchodce. Maierovi jedoucímu na motorce nedal v mercedesu přednost. Lékaři zvažovali amputaci, ale Maier se nevzdal.

Po roce a půl se znovu postavil do startovní budky ve Světovém poháru. Na svahu milovaného, ale děsivého svahu v Kitzbühelu vyhrál super-G a mluvil o zázraku. Na lyžování si nechal zhotovit speciální botu.

A přestože po nehodě už tak nedominoval, dokázal ještě v roce 2004 vyhrát počtvrté Křišťálový glóbus pro celkového vítěze SP.

Loni v listopadu pak po třech letech vyhrál závod SP – oblíbené super G v kanadském Lake Louise. Právě tam měl letos nakousnout letošní olympijskou sezonu.

„Hodně jsem přemýšlel a to rozhodnutí přišlo spontánně,“ prohlásil Maier.

Na jaře podstoupil operaci kolena, ale minulý týden už lyžoval a vyhlašoval: „Jsem pozitivně naladěný.“ Včera řekl razantní dost a ukončil úchvatnou kariéru. Jako šampion. Jako druhý nejúspěšnější sjezdař v historii SP.

„Teď jsem zdravý. Ale chci, aby mi to vydrželo. S ohledem na budoucnost jsem se rozhodl, že za kariérou udělám tlustou čáru.“

***

Vizitka Hermann Maier Datum a místo narození: 7. prosince 1972 v rakouském Altenmarktu Výška a váha: 181 cm, 86 kg Největší úspěchy: dvojnásobný olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa, čtyřnásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru

Autor: