Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stropnický chce z ministerstva zahraničí odejít a stát se velvyslancem, řekl Zeman

Česko

  21:19aktualizováno  23:08
PRAHA - Prezident v úterý večer pro televizi Nova uvedl, že vyhoví ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO), pokud bude chtít odejít na velvyslanecký post. Ten to odmítl komentovat. Dále prezident promluvil o tom, že odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové vlády. Zdůvodnil to tím, že v řadě případů odvolací soud rozhodne jinak než soud prvoinstanční. Vyjádřil se tak k požadavku ČSSD mít v koaliční smlouvě s ANO závazek demise prvoinstančně odsouzených členů vlády.

Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). foto:  David Neff, MAFRA

Dukovi do programu prezidenta nic není, řekl Zeman. Kardinál kritizoval účast na sjezdu KSČM

„Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem,“ prohlásil v úterním rozhovoru prezident Miloš Zeman. „Protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím,“ doplnil.

“Určitě to komentovat nebudu. Snad jen v tom smyslu, že rozhovor na to téma s panem prezidentem proběhl,” sdělil televizi Nova ministr zahraničních věcí.

Vzhledem k vývoji vyjednávání o vládě mezi ANO a ČSSD je možné, že Stopnický na ministerstvu skončí. Sociální demokraté totiž podle zákulisních informací dávají přednost resortu zahraničí, který by měl vést europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), před obranou.

Z dalších nynějších členů vlády by měl podle Zemana určitě odejít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který ale svůj konec v politice oznámil už počátkem dubna. Se Zemanem se Pelikán dostal do sporu kvůli svému rozhodnutí vydat do USA Rusa Jevgenije Nikulina, kterého Spojené státy podezřívají z hackerských útoků. Zeman podporoval vydání do Ruska, které o Nikulina mělo také zájem.

Odstupovat by měli až pravomocně odsouzení

Zeman si také nemyslí, že by ministři museli odstoupit, pokud budou nepravomocně odsouzeni, což se týká zejména premiéra v demisi Andreje Babiše kvůli podezření z podvodného jednání v kauze Čapí hnízdo. „Když jsem tento požadavek (ČSSD) slyšel poprvé, tak jsem pokrčil rameny a říkal jsem si nic proti tomu,“ uvedl Zeman. Později si ale prý uvědomil, že odvolací soudy v řadě případů rozsudky nižších instancí nepotvrdí. „Z tohoto důvodu bych spíše zvažoval, ale to už by byla samozřejmost, požadavek na pravomocné odsouzení,“ řekl prezident. 

Předsedou možné budoucí menšinové koaliční vlády ČSSD a ANO s podporou komunistů chce zůstat šéf ANO a nynější premiér v demisi Andrej Babiš, který čelí trestnímu stíhání. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové. Požadavek ČSSD Babiš odmítá, obě strany zahájí nová koaliční vyjednávání ve středu.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...

Mohlo by vás zajímat