Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec Ďolíčku jsem tušil dlouho

Česko

Bývalý činovník Bohemians hovoří o úspěšné éře klubu i ústupu ze slávy

Z ochozů sálala vděčnost, ale také marnost a stesk. Stáli vedle sebe na tribuně vršovického Ďolíčku, také oni tleskali, ale cítili totéž. Ikona Bohemians Antonín Panenka a Zdeněk Svoboda (66), v 70. a 80. letech legendární pokladník a později sekretář oblíbeného klubu. A šíbr, který znal všechny taje fotbalového zákulisí. Za jeho éry klokani vzdorovali slavným soupeřům a útočili na poháry. Těžko najdete někoho povolanějšího, kdo by mohl vyprávět o krizi kdysi slavného klubu.

* LN Zřejmě je zbytečné ptát se, co jste cítil během těch desítek minut po utkání, kdy se zaplněné ochozy loučily s milovaným stadionem...?

Smutek. Vždyť jsem tam strávil celý život, všechno mi přirostlo k srdci. Jsem odkojený Botičem, kopal jsem za žáky i za dorost Bohemky, v roce 1965 jsme s hercem Jiřím Valou, spisovatelem Miroslavem Švandrlíkem a dalšími zakládali fanouškovský Klokan klub. Tu sobotu jsem proto prožíval těžce a zprvu váhal, zda mám na stadion jít. Ale musel jsem. I když se už nějaký čas vědělo, že půjdeme na Slavii.

* LN To je pravda, činovníci klubu to oznámili o několik dní dříve...

Já to tušil mnohem delší dobu. Kdysi jsme bydleli kousek odsud, v Holandské ulici, a maminka tam žila až do nedávné smrti. Museli jsme řešit, co s tím bytem, a chlapík z realitní kanceláře mi řekl zajímavou věc. Když současní majitelé (slovenská společnost CTY Group - pozn.) Bohemku v roce 2007 kupovali, tak zřejmě s jistým záměrem - od stejné realitní kanceláře si totiž nechali zjistit, za kolik je stadion prodejný, zajímaly je stavební pozemky. Tak tohle všechno se mi po zápase s Kladnem vybavilo taky a řekl jsem to Tondovi.

* LN Jak reagoval?

Utěšoval mě, že se tam jednou vrátíme, že podle územního plánu se na tom pozemku čtyři nebo pět let nesmí nic dělat, ale nevím. Že je to sportovní území, to ano, ale víme, jak to chodí. Když to přeženu, tak se uprostřed hřiště udělá betonový stůl na ping-pong, a to bude ten sport. Kolem se postaví činžák vedle činžáku. Ach jo. Letitá tradice už nehraje žádnou roli.

* LN Je to dost velký sešup, vždyť ještě v roce 2007 noví majitelé klubu i stadionu hovořili o jeho rekonstrukci. Nebylo to ale poprvé - nemluvilo se o novém stadionu pro Bohemians ještě za minulého režimu?

Samozřejmě. Podle jedné verze se měl přestavět současný stadion, podle druhé šlo o výstavbu nového vedle Hagiboru, kde je dneska sídlo Svobodné Evropy. Mělo to být pro dvacet tisíc diváků, já tehdy křičel, že je to málo, protože na Bohemce bylo v osmdesátých letech pořád plno. Šlo o velké plány, tehdejší komunističtí mocipáni se bili v prsa, ale byly to jen sliby. Všechno šlo do háje ještě před aférou.

* LN Nicméně právě aféra z druhé poloviny 80. let s doklady o finančních machinacích v Bohemians, v níž jste figuroval a strávil přes osm měsíců ve vazbě, jako by nastartovala dvacetiletou krizi klubu. Souhlasíte?

Dá se to tak říct. Od té doby se v tom Bohemka potácí a nemůže se vyhrabat.

* LN Klub měl svou nejslavnější éru v první polovině osmdesátých let. Nebyla smůla, že ke změně režimu nedošlo třeba o pět let dříve než v roce 1989?

To říkám pořád, už léta. Kdybychom s tehdejším kádrem mohli dělat to, co dělají kluby dneska, mám na mysli prodej hráčů do zahraničí, tak věřím, že jsme dodnes neměli konkurenci a stadion bychom si přestavěli za vlastní. Brankáři Hruška a Borovička, Panenka, Dobiaš, Ondra, Prokeš, Zelenský, Janečka... Jednu dobu naši hráči tvořili národní tým! Takhle nám je rozprodal monopolní a státem kontrolovaný Pragosport za babku.

* LN Tehdy vás všichni obdivovali, jak jste třeba brněnského Janečku vyfoukl Spartě. Jak jste to dokázal?

Přeplatil jsem ho. Je to věc náhody, taky musíte mít štěstí. A peníze, které jsme si museli vytvořit. (úsměv) To byly ty černé fondy.

* LN Proč se tehdy přišlo právě na Bohemians? Pravda, pokladník klubu vás a předsedu Típka udal, ale je přece všeobecně známo, že bez černých fondů by tehdejší fotbalové kluby existovat nemohly...

Myslím, že už jsme šli mnoha lidem na nervy. Jako menší klub jsme měli příliš mnoho úspěchů a byli jsme populární. V naší době jsme se stali módním klubem, kdo nebyl sparťan nebo slávista, chodil na Bohemku. Ale kolikrát i fanoušci těchhle velkých klubů. Pořád jsme měli návštěvy kolem dvanácti čtrnácti tisíc diváků.

* LN Takže vás muselo hřát u srdce, když fanoušci před pěti lety doslova zachránili někdejší slavnou Bohemku.

No ježíšmarjá! To byla fantazie, co si budeme vyprávět. Do té doby se moje klokaní srdce plnilo smutkem, ale tehdy přišla euforie. Klub už téměř zanikl, ale fanoušci to během krátké doby otočili. To je důležité. Pravda, minulou sobotu s tím Kladnem to bylo fotbalově hrozný. Jenže víte co? Na všech stadionech by lidi vlastní mužstvo dávno vypískali, ale tady se tleskalo a povzbuzovalo až do konce. To je přece nádhera, uznejte. Kdepak, Bohemka je fenomén.

* LN Jeden z klíčových momentů se odehrál v první polovině 90. let, kdy se klub osamostatnil a TJ Bohemians předala stadion ne klubu, ale společnosti Bohemians Real. Je to tak?

Ona jim ho prodala. Asi za čtrnáct milionů, na tři splátky. Za babku! Chybou bylo, že klub se o stadion nezajímal hned po listopadu 1989, protože není pravda, že stadion majetkem klubu nikdy nebyl. Byl, až do příchodu komunistů k moci v roce 1948. Pak se kolem roku 1950 sdružovala tělovýchova, všechno včetně pozemkářů nebo veslařů odkudsi se šouplo pod TJ ČKD Stalingrad a později se to přejmenovalo na TJ Bohemians. Podle dřívějšího názvu fotbalistů. Parazitovali na něm! A společnost Bohemians Real nedávno prodala stadion společnosti CTY Group asi za 70 milionů. Jedním z členů dozorčí rady nového majitele je místopředseda fotbalového svazu Miroslav Kříž.

* LN Majitelé slavné Bohemky a stadionu se někdy střídali tak často, až se zdálo, že chtěli jen zbohatnout. Nemáte ten pocit?

O tom jsem hluboce přesvědčený. Ale koho dneska zajímá, že to má odnést tak krásný český klub? Městský úřad do toho peníze nedá, tomu nevěřím. To by se musela najít opravdu movitá firma. Jak dlouho trvalo, než Slavia, druhý klub mého srdce, postavila stadion? A zase jsou tam hosté. Mám strach, aby nedopadli podobně. Ale je to obrázek naší společnosti. Pozůstatek výchovy k věčné závisti.

* LN Ještě něco. Nebylo by pro Bohemians lepší, kdyby se spojili se střížkovským klubem a jeho penězi?

To podle mě nepřipadá v úvahu. Pokud existuje spravedlnost, tak Střížkov o náš název přijde. Pan Kapr mohl být hrdý na svůj Střížkov, kam až to s ním dotáhl, jako kdysi Gottwald v Drnovicích. On si ale přivlastnil náš název, a tím svoji práci znehodnotil.

* LN Co dál? Už si užíváte důchodu. Budete chodit na Bohemku do Edenu?

No jasně. A věřím, že tam budou chodit i fanoušci Bohemky, že i v Edenu vytvoří mocný kotel. Přece nehodím za hlavu svůj život jenom proto, že někdo chce zbohatnout na pozemcích Ďolíčku. Budu tam chodit s Tondou Panenkou. Já se jako klokan narodil a jako klokan chci umřít.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!