Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec klasických zapalovačů

Česko

Do obchodů smějí jen zapalovače s dětskou pojistkou. Výjimku mají pouze výrobky se záručním listem

PRAHA Klasickým zapalovačům už na českém trhu odzvonilo. Včera totiž začal platit zákaz jejich prodeje. V trafikách nebo obchodech se tak mohou prodávat pouze zapalovače s takzvanou dětskou pojistkou.

„Vychází to z rozhodnutí Evropské komise z roku 2006, v němž se s účinností od letošního 11. března zakazuje v Česku tyto zapalovače prodávat,“ řekla LN mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Miloslava Fléglová.

Nařízení znamená nejen konec zapalovačů bez dětské pojistky, ale rovněž zapalovačů, které připomínají, nebo rovnou vypadají jako předměty, s nimiž si děti mladší čtyř a čtvrt roku hrají.

„Často se jedná o karikatury hraček, zbraní, zvířat nebo dopravních prostředků. Rovněž jde o zapalovače, které hrají a blikají. Zákaz prodeje těchto zapalovačů bude platit i v případě, že jsou už touto pojistkou vybaveny,“ dodala Fléglová.

Výjimku z nařízení dostali pouze dražší značkové zapalovače, jako například i v Česku oblíbené americké zapalovače Zippo. Ty se však musejí prodávat jen se záručním listem.

ČOI už také může začít s kontrolami vybraných prodejen a trafik. „Půjde o akce dlouhodobého charakteru. Je jasné, že naši inspektoři budou zapalovače bez pojistky nacházet v prodejnách i přes platný zákaz,“ uvedla Fléglová.

Oslovení distributoři nebo prodejci zapalovačů ale svorně tvrdí, že se na rozhodnutí Evropské komise už předem připravili. „My už zapalovače s dětskou pojistkou prodáváme zhruba rok,“ řekla Miroslava Vavřičková, asistentka ředitele společnosti DanCzek Teplice.

Podle ní se ale přesto na jejich firmu obrací pár prodejců, kteří se chtějí zbavit starých, nyní zakázaných zapalovačů.

Už čtvrt roku distribuuje nové zapalovače také brněnská společnost Tabák plus. „Pokud si chce být zájemce jistý bezpečným zbožím, měla by být na krabičce se zapalovači buď zkratka DP, to znamená dětská pojistka, nebo obrázek přeškrtnutého dítěte,“ dodala fakturantka společnosti Helena Bilíková. I prodejci uvedli, že už zapalovače bez pojistky nemají na skladě. „Určitě ale existují prodejci, kteří i přes zákaz prodávají tyto druhy zapalovačů dál. Jedná se především o vietnamské prodejce na tržištích,“ myslí si majitel děčínské firmy Tabák – minimarket Milan Chábek. Podle prodejců je cena zapalovače s pojistkou na stejné úrovni jako klasický zapalovač, maximálně může stát o pár desítek haléřů více než obyčejný.

Podle Fléglové hrozí každému prodejci, u nějž kontroloři naleznou výrobky bez dětské pojistky, vysoké pokuty. „Pokuty se budou udělovat v řádech tisíců až statisíců korun,“ konstatovala Fléglová.

***

Prodej zapalovačů bez

Od včerejška platí rozhodnutí Evropské komise omezující nebo zakazující prodej některých zapalovačů. Ty již musí být vybaveny dětskou pojistkou.

pojistky skončil

Z trhu musí zmizet i zapalovače, které napodobují hračky, zbraně, zvířata, dopravní prostředky atd. Dále zapalovače, které hrají a blikají. Důvodem rozhodnutí je skutečnost, že četné nehody a požáry jsou způsobeny zapalovači v rukách dětí. Počínaje 11. březnem 2008 začnou inspektoři provádět kontroly dodržování zákazu. Pokuty mohou dosahovat až statisíců korun.

Autor: