Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec sexistického jazyka. Nastupuje strážnice a zabijačka

Česko

PRAHA Občanka, chemička, porodnice, strážnice, zabijačka. Pět slov, pod kterými si málokdo představí ženu. Nebo tedy ženskou profesi či její společenskou roli. Přitom mužský tvar těchto slov je běžně používaný a nikoho nenechá na pochybách, co znamenají.

Pokud by se ale ženské tvary těchto slov používaly často, nikomu by divné nepřišly.

A toho chce, mimo jiné, dosáhnout genderová příručka, kterou nyní připravuje ministerstvo školství a jejíž finální podobu mají LN k dispozici. Ta by měla na začátku příštího roku putovat na všechna ministerstva a na všechny školy. „V roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování. Tato metodika je prvním českým počinem v této oblasti,“ vysvětlila lingvistka a autorka příručky Jana Valdrová.

Ta také v metodice, která bude ke stažení na internetových stránkách ministerstva školství, vysvětluje, co je sexistický jazyk, jak správně používat mužské a ženské tvary, osvětluje problematiku generického maskulina a ukazuje jazykové chyby v praxi a jejich možné řešení. Zabývá se i přechylováním ženských příjmení. „Příručka obsahuje řadu konkrétních příkladů,“ uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Podle ní je důležité, aby učitelé a učitelky věděli, jak používat genderově korektní jazyk.

Více čtěte na straně 2

***

Jak na to Co je špatně: vlastník pozemku, muži zákona, průkaz čtenáře, vědci objevili lék, Jste kuřák? Co je správně: majitel/ka pozemku, muži a ženy zákona, čtenářský průkaz, věda má nový lék, Kouříte?

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...