Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec sexistického jazyka. Nastupuje strážnice a zabijačka

Česko

  14:12
PRAHA - Občanka, chemička, porodnice, strážnice, zabijačka. Pět slov, pod kterými si málokdo představí ženu. Nebo tedy ženskou profesi či její společenskou roli. Přitom mužský tvar těchto slov je běžně používaný a nikoho nenechá na pochybách, co znamenají.
Policistky, ilustrační foto

Policistky, ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud by se ale ženské tvary těchto slov používaly často, nikomu by divné nepřišly. A toho chce, mimo jiné, dosáhnout genderová příručka, kterou nyní připravuje ministerstvo školství a jejíž finální podobu mají LN k dispozici. Ta by měla na začátku příštího roku putovat na všechna ministerstva a na všechny školy.

Jak na to

Co je špatně: vlastník pozemku, muži zákona, průkaz čtenáře, vědci objevili lék, Jste kuřák?

Co je správně: majitel/ka pozemku, muži a ženy zákona, čtenářský průkaz, věda má nový lék, Kouříte?"V roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování. Tato metodika je prvním českým počinem v této oblasti," vysvětlila lingvistka a autorka příručky Jana Valdrová.

Ta také v metodice, která bude ke stažení na internetových stránkách ministerstva školství, vysvětluje, co je sexistický jazyk, jak správně používat mužské a ženské tvary, osvětluje problematiku generického maskulina a ukazuje jazykové chyby v praxi a jejich možné řešení. Zabývá se i přechylováním ženských příjmení.

"Příručka obsahuje řadu konkrétních příkladů," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Podle ní je důležité, aby učitelé a učitelky věděli, jak používat genderově korektní jazyk.

Další podrobnosti čtěte v úterním vydání deníku