Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odbory nejsou náš partner, ale nepřítel, řekl exministr za ODS Drobil

Exministr Pavel Drobil na kongresu ODS v Ostravě foto: ODS

Potřebujeme uvolnit výpovědi a prodloužit zkušební lhůty, vydělá na tom jak kapitalista, tak jeho zaměstnanec, řekl na kongresu ODS Pavel Drobil, bývalý ministr životního prostředí ve vládě Petra Nečase a dnes soukromý podnikatel i člen širšího vedení strany. „Já si nejsem jist, jestli ten, koho chráníme bolševickým zákoníkem práce, je náš volič„“ dodal.
  6:41aktualizováno  13:10

„Musíme si říci, že odbory nejsou náš partner, ale náš nepřítel,“ řekl na kongresu v ODS exministr Drobil a mnozí delegáti mu aplaudovali.

Členové výkonné rady ODS

Martin Kuba, Libor Šťástka, Jiří Vaněček, Martin Červíček, Petr Beitl, Pavel Drobil, Petr Sokol, Michal Kortyš, Pavel Karpíšek, Alexandra Udženija, Jan Skopeček, Michal Šidák, Zbyněk Stejskal, Petr Klár.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka bude ve Sněmovně obhajovat návrh změny zákoníku práce a s tím, že by do zákoníku práce vložil možnost výpovědi zaměstnanci bez udání důvodu, nepočítá.

Není ale vyloučeno, že se to někteří pravicoví poslanci, kteří to vidí podobně jako Drobil, ještě ve Sněmovně pokusí změnit.

Delegáti kongresu ODS zvolili výkonnou radu, tedy širší vedení strany. A podpořili při hlasování o ní i Drobila. Uspělo všech čtrnáct navržených kandidátů.

ODS odsoudila útoky Íránu na Izrael

Delegáti kongresu ODS přijali na závěr několik usnesení. Dvě se týkají aktuálních válečných konfliktů.

„Důrazně odsuzujeme nebezpečnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu ze strany íránského režimu. Noční útok na Izrael je dalším nepřijatelným projevem mezinárodní agrese a zapadá do nepřátelské politiky Íránu, stejně jako podpora teroristických skupin a také Ruska ve vraždění Ukrajinců,“ zní jedno přijaté usnesení kongresu ODS.

Ukrajiny se týká i další usnesení. V něm kongres občanských demokratů oceňuje iniciativu, která zajistí napadené Ukrajině statisíce kusů munice. „Iniciativa pomohla napadené zemi v boji proti ruskému agresorovi, Česká republika získala mezinárodní prestiž,“ shodli se občanští demokraté.

V poledne kongres ODS skončil a delegáti mohli zamířit z Ostravy domů.

Fiala pošesté v čele strany a nová místopředsedkyně Decroix

V sobotu si občanští demokraté zvolili do čela už pošesté Petra Fialu. Jediným nováčkem ve vedení ODS je místopředsedkyně Eva Decroix.

Prvním místopředsedou se znovu stal ministr financí Zbyněk Stanjura. Neměl stejně jako předseda Fiala při volbě soupeře. Posty ve vedení obhájili místopředsedové Martin Kupka, Alexandr Vondra a Martin Baxa.

„Máme jasnou ambici porazit populisty a tyto volby vyhrát,“ vyhlásil premiér a předseda strany Fiala cíl ODS pro červnové evropské volby.

Vláda má podle premiéra, který v neděli odlétá do USA, splněno již 60 procent úkolů. Není tak podle něj pochyb o tom, že do konce mandátu splní většinu toho, co si předsevzala.

Kritici na kongresu v Ostravě spíš mlčeli. Jen končící europoslanec Jan Zahradil řekl, že benefity, které pro ODS vyplývaly z koalice SPOLU, již strana zkonzumovala a že by se nyní neměla zavazovat k tomu, jak bude postupovat po volbách do Sněmovny v roce 2025.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč