Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kongres šéfa ODS volit nebude, přiznal Gandalovič

Česko

  16:19
PRAHA - Stačilo pohrozit a kongres volební nebude. Včera předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že když jeho strana bude volit šéfa, on kandidovat nebude. Dnes jeho jediný oficiální protikandidát přiznal, že sjezd volební nebude.

Topolánek a Gandalovič na zasedání vlády 2008 foto: Hynek Glos Lidové noviny

Součástí kongresu ODS příští týden nebude volba předsedy strany. Přiznal to v rozhovoru pro iDnes.cz místopředseda strany Petr Gandalovič, který jako jediný politik ODS dal najevo, že by na kongresu mohl kandidovat proti nynějšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Volbu šéfa strany požadují některé regionální organizace, podle Gandaloviče jich je ale málo, a proto tvrdí, že kongres nebude volební.

"Kongres volební nebude v žádném případě," řekl Gandalovič. Pro to, aby se změnil ve volební, není podle Gandaloviče dostatečná podpora mezi oblastními sdruženími ODS. "Nemám to spočítané úplně přesně, ale chce to asi jen dvacet procent oblastí," řekl iDnes.cz. Podle něj se debata možná spíše soustředí na to, zda by neměl být další kongres na přelomu ledna a února. "Aby případně lidé, kteří by se o nějaké funkce chtěli ucházet, měli
šanci získat podporu na nominačních konferencích," dodal.

Volbu předsedy strany odmítá Topolánek, který čelí kritice části členské základny za to, že se vzdal poslaneckého mandátu a údajně špatně komunikuje s veřejností i spolustraníky. Ve čtvrtek pohrozil, že změní-li se kongres na volební, nebude se o svou funkci znovu ucházet. Hlasování by považoval za vyslovení nedůvěry.

Čtěte více


Dnes zopakoval, že za potvrzení svého mandátu bude považovat schválení střednědobé vize strany. Kongres by podle něj měl být demonstrací předvolební jednoty a neměl by v žádném případě měnit vedení. ODS na kongresu představí vizi státu do roku 2020 - má to být manifest, z něhož by měl vycházet i konkrétní program pro jarní volby.

Novou volbu vedení strany žádají některé oblasti, třeba České Budějovice, Plzeň nebo Most. Topolánkovi kritici se obávají, že současný lídr straně k volebnímu vítězství příští rok nepomůže, a vyzývají ho proto, aby si na kongresu nechal obnovit svůj mandát.

Podle ČTK se ale zatím nezdá, že by Topolánkovi kritici měli dost hlasů na to, aby kongres zdramatizovali a dostali na jeho pořad tajné hlasování o Topolánkově osudu.

Topolánek už dříve řekl, že z kongresu chce odejít se silným mandátem. Předsedou strany je nepřetržitě od prosince 2002, už třikrát funkci obhájil. Do letošního jara byl také tři roky premiérem. Stranický kongres, který se uskuteční v závěru příštího týdne, je chystán jako nevolební. Volby vedení strany se v ODS konají každý druhý rok, a nyní nejsou na řadě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!