Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Kontrarozvědka sledovala novináře

Česko

PRAHA Bezpečnostní a informační služba (BIS) sledovala novináře Dalibora Bártka z České televize. Proč tajná služba novináře sledovala, není jisté.

Server novinky.cz uvedl, že to byl právě Bártek, komu se do rukou dostala tajná data, která se před lety ztratila z ekonomického odboru Bezpečnostní a informační služby.

On sám však tuto verzi popírá. „S kým jsem na schůzce byl a co bylo jejím obsahem nemohu říct, ale razantně popírám, že bych to byl já, kdo ji vyvolal. Není pravda, že by měla cokoliv společného s případem úniku dat z tajné služby. Žádné takové materiály jsem neviděl. Pokud někdo ano, tak ať je ukáže nebo řekne, kde jsou a co v nich je,“ uvedl Bártek.

Potvrdil však, že se schůzka odehrála asi před třemi týdny v Praze a že po jejím skončení odhalil u vedlejšího stolu pracovníka BIS.

Jeho slova potvrzuje i jeden z jeho nadřízených – dramaturg publicistického pořadu Reportéři ČT Marek Wollner. „Dalibor Bártek mne informoval o tom, že po své schůzce zjistil, že ho celý den sleduje jistý člověk, kterého se mu po krátkém rozhovoru podařilo identifikovat jako pracovníka BIS,“ řekl Wollner. Informace o dekonspiraci pracovníka sledovacího oddělení odmítl potvrdit mluvčí služby Jan Šubert, „Takové věci nebudeme komentovat,“ řekl.

Pochybnosti o materiálech

Marek Wollner zároveň pochybuje, že by Bártek měl cokoliv společného se zmizelými daty. „Z našeho rozhovoru mi vyplynulo, že by se to mohlo týkat nějakého nového případu, na kterém pracuje. Souvislosti s ukradenými dokumenty se objevily až na začátku tohoto týdne, což mi přijde trochu divné,“ dodal Wollner.

Podle bezpečnostních zdrojů není zatím jisté, jestli dokumenty vůbec někdo viděl a mohl s nimi manipulovat či je nabídnout někomu ke koupi. To může být důvodem, proč BIS neinformovala vládu o jejich úniku i přesto, že data zmizela před lety.

Na případ, který otřásl důvěryhodností Bezpečnostní a informační služby a ohrožuje jejího dlouholetého ředitele Jiří Langa, upozornil server Aktuálně.cz. Podle něj před lety kdosi vynesl z ekonomického odboru BIS tajná data o firmách a podnikatelích, na které se BIS zaměřovala. Tento odbor má hájit ekonomické zájmy státu a úkoly, stejně jako celá služba, dostává od vlády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!