Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konvoj historických aut připomíná konec války, z Prahy míří na jih a západ Čech

Česko

  12:29
Konvoj přibližně dvaceti historických armádních vozidel přijel dnes dopoledne do Prahy, kde připomněl 79. výročí od konce druhé světové války. Lidé si mohli zrekonstruované vozy prohlédnout před americkým velvyslanectvím na Malé Straně. Po slavnostním aktu vozidla zamířila do jižních a západních Čech.

Podle americké chargé d’affaires Christy Agorové konvoj připomíná významný okamžik v historii, tedy osvobození Československa spojeneckými vojsky od nacistického útlaku na konci druhé světové války.

„Odkaz statečnosti těch, kteří před 79 lety osvobodili tento národ, obohacuje naše dnešní životy a motivuje nás, abychom se vyrovnávali s výzvami současnosti,“ řekla.

Vzdala také hold nedávno zesnulému hlavnímu organizátorovi konvoje Mirko Trubkovi. Jeho úsilí podle ní z Konvoje svobody učinilo silnou připomínku společné minulosti Česka a USA.

Letošní rok je podle Agorové význačný i díky 25. výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance (NATO). Milník podtrhuje hloubku česko-amerického přátelství, ale také zásadní význam spolupráce a závazku společně chránit sdílené hodnoty, poznamenala.

Válečný konflikt na Ukrajině a krutost, která se tam odehrává, podle ní připomíná, co je v sázce. „Stejně jako naše spojenectví před 79 lety zajistilo vítězství nad autoritářstvím, musíme nyní zůstat jednotní v podpoře Ukrajiny proti stejným hrozbám,“ doplnila.

Akce připomínající osvobození části Československa americkou armádou se pořádá pravidelně od roku 2005, pokaždé poslední pátek v dubnu.

Oslavy výročí konce druhé světové války a osvobození americkou armádou tradičně vyvrcholí Slavnostmi svobody v Plzni.

V období mezi 3. a 6. květnem akce nabídne bohatý vojensko-historický a kulturní program, který zahrnuje také výstavy, koncerty či pietní akty. Součástí bude i velká nedělní přehlídka Convoy of Liberty (Konvoj svobody) s 200 kusy vojenské historické techniky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...