Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kopčem by se dost divil

Česko

Megaloman Rolland Emmerich se tentokrát vypravil do vzdálené minulosti, aby vyprávěl příběh, který se (údajně) odehrává 10 000 př. n. l. Vypráví o vzbouření otroků a cestě mladého lovce mamutů za vítězstvím nad zlem celého světa.

Filmy Rollanda Emmericha lze buď bytostně nesnášet, nebo zbožňovat. Pokud je člověku dvanáct, jde mu ono zbožňování mnohem snáz. Dětský mozek, nespoutaný logikou, zákonitostmi života, fakty a zkušenostmi, mnohem snáz vstřebá útok mimozemšťanů (Den nezávislosti), gigantického ještěra (Godzilla), dobu ledovou (Den poté) a koneckonců i pateticky dobrodružný výklad občanské války (Patriot). Nebude ho nijak iritovat, že to celé nedává ani za mák smyslu, ale užije si napínavou podívanou se všemi triky a efekty.

Jinak to není ani v případě Emmerichovy „cesty do pravěku“ nazvané 10 000 př. n. l., v níž se režisér opět pokusil aplikovat svůj oblíbený model hrdiny zachraňujícího lidstvo. Vybral si k tomu mladého lovce mamutů determinovaného pověstí otce zbabělce a motivovaného láskou k modrooké dívce. Když mu ji unesou lovci lidí, rozhodne se opustit rodný horský masiv a podniknout cestu do nížin po stopách své milé.

Tato zápletka slouží tvůrcům jako záminka ke konfrontaci příslušníků primitivního horského kmene s vyspělejšími národy. Lovci poznávají nejen zemědělce (evidentně africké), ale i další „vývojový stupeň“: otrokáře.

Stopy unesených totiž vedou na sever černého kontinentu, kde na stavbách pyramid pracují nejen zotročení lidé, ale i zotročení mamuti. Ano, je to tak. Emmerich konečně rozlouskl otázku, jak tehdy dostali nahoru takové množství kamenů: po nakloněných plošinách je tam vytáhli právě tito savci (!).

Komu by tahle teorie připadala přitažená za vlasy, ať nechá na hlavě, jde totiž jen o zlomek z „odvážných“ nápadů Rolanda Emmericha. Neváhal přihodit do banku ještě setkání s jakýmsi prapotomkem ptakoještěrů a celé vyprávění obalit mytologií, díky níž i mrtví ožívají. Člověk jen čeká, kdy se zpoza rozestavěné pyramidy vyloupne Godzilla a rozšlápne Sfingu. To už by si ale žádalo trochu nadhledu, a to je to jediné, čeho se tu nedočkáme. V š e h o ostatního je tu vrchovatě: efektní scéna lovu mamutů, gigantické staveniště pyramid... Nechybí ani love story, ani dramatické souboje a samozřejmě monumentální davová scéna, v níž jsou zkušenosti lovců mamutů aplikovány jako bojová taktika při povstání otroků.

Konfrontace primitivní čistoty a zotročující civilizace může evokovat Gibsonovo Apocalypto, Emmerichova vize tohoto konfliktu je ovšem mnohem méně krvavá, respektive prakticky krve prostá. O napínavé situace a souboje tu sice nouze není, ale Emmerich je nasnímal tak, aby byly atraktivní pro dvanáctileté oči, kterým megalomanská směs efektů a naivity nebude připadat naprosto nepřijatelná. Historka o statečném lovci mamutů, jehož hlavu zdobily dredy, bude nejspíš vyhovovat nejen dvanáctiletým, ale i těm, kteří se tak stále cítí. My ostatní s nostalgií vzpomeneme na Kopčema, který by jistě nevěřil svým očím. Případně se nám vybaví Boj o oheň JeanaJacquese Annauda, v němž se pralidé dorozumívali sympatickými pokřiky „Vatra! Vatra!“ a za vrchol civilizovanosti považovali kopulaci v misionářské poloze.

***

HODNOCENÍ LN **

10 000 př. n. l.

(10 000 B. C.)

USA 2008

Scénář: Roland Emmerich, Harald Kloser

Režie: Roland Emmerich

Kamera: Ueli Steiger

Hudba: Harald Kloser, Thomas Wander

Hrají: Steven Strait, Camilla Belle, Cliff Curtis a další

Distribuce v ČR: Warner Bros.

Premiéra: 13. 3. 2008

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!