Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Exšéf hospodářské komory obviněný v pardubické korupční kauze je venku z vazby

Předseda Krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský v autě před Okresním soudem v Pardubicích (23. listopadu 2023) foto: ČTK

Poslední z obviněných v kauze pardubických zakázek Jozef Koprivňanský byl propuštěn z vazby. Informovala o tom dnes jeho advokátka Tereza Jelínková. Někdejší předseda Krajské hospodářské komory byl poslední ze tří zadržených v případu odkrytém na konci listopadu.
  9:59

Kromě něj byli ve vazbě i bývalý primátor Pardubic za ANO Martin Charvát a jeho dřívější náměstkyně Helena Dvořáčková.

Koprivňanský je obviněn v jiné větvi kauzy než bývalý primátor Martin Charvát. Policie klade Koprivňanskému za vinu, že se podílel na dělení peněz ze zakázek, které vypisoval pardubický magistrát.

V době činu Koprivňanský vedl Krajskou hospodářskou komoru. Jejím současným předsedou je Tomáš Ditrt.

Policie viní Charváta a Dvořáčkovou z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu. Vítěze soutěže, společnost Porr, se podle informací z médií snažili vyřadit tím, že si dali zpracovat znalecký posudek, který měl dokázat, že slibovaná doba výstavby je nereálně krátká. Posudek to ale nepotvrdil a firma Porr začala parkovací dům stavět.

Policie po rozsáhlé razii na pardubickém magistrátu obvinila i kvůli dalším zakázkám 19 lidí a dvě firmy. Jsou mezi nimi například tehdejší šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic Aleš Kopecký a předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

Dalšími jsou bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Mezi obviněnými jsou zástupci stavebních firem. Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice.

Pardubice odvolaly z funkcí Drenka, Kopeckého, Nevečeřala a Dvořáčkovou, která byla v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice. Charvát se všech svých funkcí vzdal, byl radním, zastupitelem a měl funkce například v pardubických vodárnách či fondu.

Předsednictvo hnutí ANO Charváta a Drenka kvůli kauze na pardubickém magistrátu vyloučilo. Dvořáčková byla členkou ANO v minulosti, později vystoupila a do současného zastupitelstva se dostala jako nestraník na kandidátce SPD.

23. listopadu 2023

Autoři: ,