Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejen Babiš. U korespondenční volby názorově otočil i premiér Fiala

Premiér Petr Fiala. foto: Radek Vebr, MAFRA

V souvislosti s korespondenční volbou lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš změnil zřetelně názor. Ukazuje se však, že to udělal i premiér a šéf ODS Petr Fiala. Na úskalí tohoto typu hlasování upozornil před čtyřmi lety, ještě jako lídr opozice, v textu o americkém hlasování. Dnes jeho mluvčí tvrdí, že Fiala tehdy varoval jen před vnitrostání korespondenční volbou.
  18:38

Někdejší Babišova vláda ještě před několika lety korespondenční volbu podporovala.

„Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů),“ slibovala Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD v programovém prohlášení z roku 2018.

Korespondenční volba ano, či ne? Podle koaličních poslanců jde o narovnání voličského práva, opozice ji ale odmítá

Nyní však Babiš i ANO patří k hlasitým odpůrcům korespondenční volby. Předsedkyně poslaneckého klubu Ano Alena Schillerová ve středu uvedla, že „návrh korespondenční volby není v souladu s ústavními zásadami osobního, tajného a svobodného hlasování ve volbách“ a dodala, že ANO nedovolí znevěrohodnění voleb „systémem posílání poštovních obálek kdovíodkud“.

„Korespondenční volba otevírá prostor pro nátlak a manipulaci s hlasy, Češi v zahraničí se rozhodují na základě titulků k vládě shovívavých médií, uvedla Schillerová.

„Sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit“

Názorově otočil i premiér Fiala. Zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí schválila vláda letos v lednu. Přitom v 8. listopadu 2020 vyšel na stránkách ODS text s titulkem: „Populismus není budoucnost konzervatismu. Deset poznámek k americkým volbám“.

Babiš mluvil o magorech v Rakousku, poslanec TOP 09 se za něj omluvil

Je pod ním podepsaný Petr Fiala a mimo jiného v něm uvádí: „Nové formy hlasování představují riziko. Pro demokracii je důležitá důvěra lidí a taky přijetí porážky jako legální i legitimní. Platí dvakrát měř, jednou řež, než se rozhodneme pro jiné způsoby hlasování. USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit.“

Premiérův mluvčí Václav Smolka v reakci tvrdí, že Fiala se ve zmíněném textu vyjádřil k novým zpusobům volby: například elektronickým volbám nebo vnitrostátním korespondenčním volbám. A v tom vidí rozdíl.

„Korespondenční volba ze zahraničí je naopak prověřený a dlouhá léta fungujíci model v řadě evropských zemí a také nástroj, který vede k narovnání podmínek výkonu volebního práva. Koalice SPOLU šla s tímto bodem programu do voleb, je i v programovém prohlášení vlády,“ popsal Smolka.

Autoři: