Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V pondělí přibylo 4264 případů covidu, nejvíce od dubna a o dvě třetiny víc než před týdnem

ilustrační snímek foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

V pondělí testy odhalily 4 262 nových případů nákazy koronavirem. Reprodukční číslo kleslo o jednu desetinu, nyní je na hodnotě 1,62. Skokově ale narostla sedmidenní incidence, na sto tisíc obyvatel nyní připadá 217 nakažených. Zájem o očkování se zvyšuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
  8:18

Dál se výrazně zvyšuje také počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Takzvané incidenční číslo k úterku stouplo z 201 na 217. Nejhůře jsou na tom okresy Ostrava-město (462 případů za týden na 100 tisíc obyvatel), České Budějovice (439), Prostějov (416) nebo Brno venkov (381).

Ačkoli se počty nově nakažených dostaly na úroveň z přelomu března a dubna, kdy v Česku doznívala nejsilnější vlna epidemie, počet hospitalizovaných je nyní několikanásobně nižší. Koncem března bylo v nemocnicích až kolem 7 500 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, zhruba sedmkrát víc než teď.

Konkrétně v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1 055 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 156 z nich, tedy asi 15 procent. Souvisí to s očkováním a vysokým počtem obyvatel, kteří už covid prodělali, tvrdí odborníci.

S tím, jak epidemie zrychluje, roste také zájem o očkování. Zdravotníci v pondělí aplikovali 29 072 dávek vakcíny proti covidu. Je to o 15 300 dávek více než před týdnem. Od začátku vakcinace podali zdravotníci více než 12,1 milionu dávek. Ukončení očkování má v Česku 6,06 milionu lidí. Do ordinací praktických lékařů se v pondělí začala distribuovat vakcína Pfizer/BioNTech. Z lidí starších 12 let, pro které jsou vakcíny schválené, je nyní očkováno 66 procent, což podle odborníků k zastavení epidemie nestačí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny rozšíří provozní dobu. Noví zájemci podle něj přicházejí pro první, ale i posilující třetí dávku. SMS, že na ni mají už nárok, podle Vojtěcha dostalo 600 tisíc lidí, do neděle byla aplikována 115 900 z nich. V současné době se vakcína aplikuje na 407 očkovacích místech.

Čísla stoupla víc, než se čekalo. Vojtěch s Duškem představí novou prognózu

Kvůli zhoršující se epidemické situaci, která se v posledních dnech vyvíjí podle rizikového scénáře, v Česku platí od pondělí nová pravidla. Je to povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, pokud od sebe nejsou dál než 1,5 metru.

Karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým se zkracuje ze současných dvou týdnů na sedm dnů, podmínkou je ale negativní PCR test. Od listopadu budou mít preventivní testy hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, lidé s částečným či dokončeným očkováním a ti, kteří se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky.

Zároveň se od příštího týdne zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů ze sedmi dnů na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Cílem vládních opatření je přesvědčit lidi k očkování. V posledních dnech se tempo očkování skutečně výrazně zrychluje. Za uplynulý den podali zdravotníci 29 072 dávek vakcíny proti koronaviru. Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci bylo v Česku podáno více než 12,1 milionu dávek vakcíny.

25. října 2021

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat