Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

David Rath zatčen a obviněn
22:22
Rathovi noví sousedé z litoměřické vazební věznice o jeho příjezdu věděli od brzkého odpoledne a zjevně se na něj těšili. Ve věznici ho uvítal štěkot policejních psů a nesrozumitelné výkřiky, kterými ho zřejmě z oken častovali.
20:37
Podle advokáta Davida Ratha se obvinění týká opravy zámku pouze okrajově. "Ono je to takové zmatené, protože oni tam napsali v podstatě úplně všechno možné, aby to nějak odůvodnili. Popravdě řečeno já také sám úplně nevím, čeho všeho se to týká," uvedl Černý. Dodal, že zatím neměl možnost nahlédnout do spisu. "Já jakoby v podstatě nevím, na základě čeho oni obvinění sdělili," dodal.
20:22

Davida Ratha policisté právě dopravili podle fotografa LN do vazební věznice v Litoměřicích.

20:17
Poslanec David Rath měl v době zatčení u sebe podle MF DNES kromě obvyklých věcí i pětiranný revolver a teleskopický obušek. V ruce třímal krabici, což byl jediný předmět, který údajně odmítl policii vydat. Teprve po výhrůžce, že zasahující policisté použijí donucovací prostředky, krabici odevzdal. Bylo v ní sedm milionů korun. Rath tvrdí, že si myslel, že v krabici je láhev vína.
20:13
Obviněný David Rath by nedokázal páchat trestnou činnost bez pomoci spolupracovníků z krajského úřadu, jeho náměstci o tom museli vědět, řekl Rathův předchůdce ve funkci hejtmana a nynější ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) Radiožurnálu.
20:11
Advokát stíhaného poslance Ratha podal stížnost proti obvinění i stížnost proti uvalení vazby. Rath je viněn z přijetí sedmimilionového úplatku.
20:03
Podle České televize opustila policejní eskorta s Davidem Rathem kolem půl osmé středočeský krajský úřad a zřejmě míří do Litoměřic.
20:02
"Nyní již mohu potvrdit, že Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem doručilo Okresnímu soudu v Ústí nad Labem návrhy na vzetí do vazby celkem sedmi osob obviněných v souvislosti s medializovaným případem poslance Parlamentu ČR. U šesti obviněných státní zástupkyně shledává důvodnou obavu, že by mohli ovlivňovat svědky či spoluobviněné a pokračovat v páchání trestné činnosti, která jim je kladena za vinu," uvedl v prohlášení tiskový mlučí Okresního soudu v Ústí nad Labem Jan Tichý.
19:49
Podle informací skončí hejtman ve vazební věznici v Litoměřicích."Nebudeme to blíže komentovat," řekl mluvčí věznice Jaroslav Kindl, zároveň ale dementoval spekulace, že Rath už ve věznici pobývá. Pokud soud do vazby pošle i další obviněné, měli by být odvezeni do teplické věznice.
19:04
Podle České televize policie stále prohledává kancelář Davida Ratha.
18:49
Žalobkyně navrhne vazbu pro sedm obviněných v kauze, ve které je stíhán poslanec Rath. Mezi nimi je exposlanec Kott a šéfka kladenské nemocnice.
18:34
Ve Středočeském kraji vládne menšinová krajská rada ČSSD s tichou podporou KSČM. Komunisté by podle zastupitele Josefa Vondráška se jmenováním Moravčíkové nemuseli mít problém. Ve čtvrtek o tom bude jejich klub jednat.
18:34
Pověřená hejmanka Středočeského kraje chce na pondělí svolat radu kraje. Zastupitelstvo by se podle ní mohlo sejít asi 11. června. Tento den by tak mohli zastupitelé hlasovat o novém hejtmanovi, respektive hejtmance. Jsou to totiž oni, kteří definitivně rozhodnou o tom, zda Ratha v čele kraje opravdu nahradí Moravčíková.
17:50
Rath se poslaneckého mandátu nevzdal, vedení středočeské ČSSD ho ale vyzvalo k tomu, aby to udělal. Novinářům to po jednání předsednictva středočeské ČSSD řekl místopředseda středočeské ČSSD a náměstek hejtmana Miloš Petera.
17:34

Rathova dosavadní náměstkyně Zuzana Moravčíková bude od zítřka pověřenou hejtmankou Středočeského kraje. Jako první nechá prošetřit rekonstrukci zámku Buštěhrad.

  • Vedení středočeské ČSSD doporučilo jako novou hejtmanku náměstkyni dosavadního hejtmana Davida Ratha Zuzanu Moravčíkovou (na snímku z 20. listopadu 2008)

    Vedení středočeské ČSSD doporučilo jako novou hejtmanku náměstkyni dosavadního hejtmana Davida Ratha Zuzanu Moravčíkovou (na snímku z 20. listopadu 2008) / Autor: ČTK

17:17
Vedení středočeské ČSSD doporučilo jako novou hejtmanku náměstkyni Moravčíkovou, chce ji i v čele kandidátky pro podzimní krajské volby.
17:10
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová vyzvala ČSSD, aby přiměla vazebně stíhaného poslance Davida Ratha ke složení mandátu. Pokud by se Rath chtěl účastnit jednání sněmovny nebo jejího mandátového a imunitního výboru, vznikaly by s tím potíže, řekla dnes novinářům Němcová. Například v jednacím sále by musela být vězeňská služba. Rath dnes rezignoval na funkci středočeského hejtmana a vystoupil z ČSSD, jak se zachová v případě poslaneckého mandátu, zatím není jasné.
16:51
Předseda ČSSD a sněmovního mandátového výboru Sobotka navrhne, aby se stíhaný poslanec Rath mohl jednání výboru účastnit, pokud o to bude stát.
16:45
Rath vystoupil z ČSSD, řekl náměstek středočeského hejtmana Povšík. Už dříve Rath složil mandát zastupitele kraje a skončil ve funkci hejtmana.