Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V korupční kauze policie obvinila i šéfa Syneru, hrozí mu až 10 let. Vinu odmítl

Šéf libereckého klubu Petr Syrovátko (vlevo) foto: Bílí Tygři Liberec

V korupční kauze spojené s libereckou radnicí je obviněný i předseda představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti Syner Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal v pátek, vinu ale odmítá. V případu rozděleném na tři části je tak obviněných celkem osm lidí, dva z nich soud ve čtvrtek poslal do vazby.
  12:16aktualizováno  14:04

Tři až deset let odnětí svobody hrozí Petru Syrovátkovi pro účastenství na trestném činu zneužití pravomoci úřední osoby a za podplácení, sdělila redakci iDNES.cz náměstkyně krajské státní zástupkyně v Ústí nad Labem Kateřina Doušová.

Je stíhaný na svobodě, v souladu s trestním řádem bude ve věci prováděno vyšetřování.

„Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Z této situace jsem velmi smutný, a to zejména kvůli mým blízkým, ale také všem zaměstnancům skupiny SYNER Group, obchodním partnerům naší skupiny a přátelům, fanoušky Bílých Tygrů nevyjímaje. Už kvůli tomu, že jsem jedním z akcionářů SYNER Group, mě mrzí, že tato situace může vrhat negativní stín na celou skupinu a značku SYNER,“ uvedl Syrovátko v prohlášení.

Vyvrátil informaci, že by se policejní šetření týkalo stavebních zakázek města Liberec: „Zdůrazňuji, že společnost SYNER pro město již 10 let nic nestavěla.“ Podle údajů z webu Hlídač státu poslední zakázku od města SYNER získal v roce 2014, šlo o rozšíření systému odděleného sběru odpadů za bezmála 900 tisíc korun bez daně.

Dále sdělil, že bude usilovat o co nejrychlejší očištění svého jména a eliminování negativního dopadu na skupinu SYNER Group včetně jejích společností a zaměstnanců.

„S čistým svědomím chci ubezpečit všechny fanoušky Bílých Tygrů, že náš klub pokračuje v plné přípravě na nový ročník a pevně věřím, že s podporou našich obchodních partnerů zajistíme krásné zážitky v příštích sezonách,“ uzavřel Syrovátko.

Viceprezident klubu a jednatel společnosti Bílí Tygři Liberec konstatoval, že klub k situaci vydá oficiální stanovisko. „Veškerá vyjádření, která je potřeba k tomu sdělovat, jsou v médiích a jsou dohledatelná. Není třeba to doplňovat,“ sdělil redakci iDNES.cz Lukáš Přinda.

Dva z osmi obviněných jsou ve vazbě

Liberecký soud už ve čtvrtek rozhodl o vazebním stíhání libereckého podnikatele Josefa Nadrchala a Lukáše Hýbnera z odboru správy veřejného majetku města Liberce. Jsou dvěma z momentálně osmi obviněných v korupční kauze, která od úterního rána rezonuje libereckou radnicí.

Okresní státní zastupitelství v Liberci podalo návrh na jejich vzetí do vazby z obavy, že by mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky, spoluobviněné nebo že by mohli mařit objasňování skutečností závažných pro trestní řízení.

Liberecký hejtman Martin Půta v úterý podal policii vysvětlení a s vyšetřovateli spolupracuje. Ve včerejším vystoupení před novináři konstatoval, že podepsal mlčenlivost.

Rozvětvenou kauzu kriminalisté rozdělili na tři části. Jedna z nich se podle ČTK dotýká náměstka primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petra Židka, kterému hrozí až 12 let kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství údajně už dříve naznačilo, že šetří možnou trestnou činnost korupčního charakteru spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Ve čtvrtek Židek ubezpečil, že aktuálně dál pokračuje v práci náměstka pro statutární město: „Vzhledem k příslibu mlčenlivosti a probíhajícímu vyšetřování nemohu jakékoliv dotazy ohledně zásahu Policie ČR dál komentovat.“

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...