Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dientzenhoferovy kostely na Broumovsku jsou národní kulturní památkou

Česko

  9:07
Soubor deseti kostelů a jedné kaple na Broumovsku se stal národní kulturní památkou. Unikátní kolekce sakrálních staveb otce a syna Dientzenhoferů představuje architektonické skvosty mistrně zasazené do krajiny bývalých Sudet.

Kostel sv. Markéty v obci Šonov na Broumovsku foto: Královéhradecký kraj

Stavby otce a syna Dientzenhoferů vznikly v krátkém období mezi lety 1709 a 1743, a to na zakázku tehdejšího opata břevnovsko-broumovského benediktinského kláštera Otmara Zinkeho. Ten chtěl nahradit nevyhovující síť dřevěných kostelů. 

Díky jeho snažení nevznikly jen barokní kostely, ale také kamenné kříže, plastiky, sochy, křížové cesty a další drobné sakrální stavby rozmístěné po celém broumovském regionu.

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích na Broumovsku

Otec a syn Dientzenhoferové se při plánování kostelů brilantně vyrovnali s požadavky zadavatele na jednoduchý typ venkovského kostela, který měl být zdobným a důstojným místem pro uctívání Boha, ale současně neměl být příliš drahý. Náklady totiž hradily jednotlivé farnosti, opatství jim pouze na stavbu zapůjčilo polovinu peněz a poskytlo vyřazený mobiliář z jiných kostelů.

Kontrapunkt k vrcholné tvorbě

Jde o kontrapunkt k Dientzenhoferově vrcholné tvorbě, mezi jeho nejvelkolepější díla patří monumentální stavba klášterního kostela sv. Mikuláše na Starém Městě, chrám sv. Máří Magdalény v Karlových Varech, kostel sv. Bartoloměje v Praze a dostavba chrámu sv. Mikuláše na pražské Malé Straně. 

Vedle toho se synem byli mistry jednoduchých staveb kostelů právě broumovské skupiny nebo drobných venkovských kostelů, on sám se na nich podílel z titulu funkce dvorského stavitele.

Stavby musely pojmout početnou obec věřících z vesnic, které v té době měly i kolem 1 500 obyvatel. Po druhé světové válce však přes 20 tisíc Němců muselo své domovy a s nimi i kostely opustit.

Za poklady Broumovska

Unikátem je dokonalé sepětí staveb s krajinou v česko-polském pohraničí. „Dientzenhoferům se podařilo postavit nové dominanty na mírných návrších a v těžištích rozvíjejících se obcí. Vytvořili optické vazby mezi lokalitami i směrem k broumovskému klášteru, který byl urbanistickým, duchovním a kulturním centrem regionu,“ uvedla hejtmanova náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Kostelům pomáhá i letní festival s neopakovatelnou atmosférou Za poklady Broumovska, v jehož rámci každou prázdninovou sobotu je v jednom z nich koncert, vystupovali tu Štefan Margita, Dagmar Pecková, Karel Růžička, Jiří Bárta a mnohá přední komorní i větší tělesa. Dobrovolné vstupné jde na nutné opravy zanedbaných staveb. 

V květnu 2016 se objevila iniciativa s cílem dosáhnout zapsání broumovské skupiny kostelů na seznam UNESCO.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!