Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Kozačky k sukni a ke kalhotám

Česko

MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ

Jaké kozačky bych měla nosit ke kalhotám a jaké k sukni? Platí, že k sukni jsou vhodné kozačky na podpatku, zatímco ke kalhotám si můžu dovolit pohodlnější bez podpatku? A mají kozačky těsně obepínat lýtko? Když si totiž boty, do nichž se vejdou džíny, vezmu k sukni, tak nepěkně odstávají.

Je fakt, že k sukni, zvláště k úzké, budou vždy vypadat lépe vysoké elegantní boty. Říká se, že čím kratší sukně, tím vyšší by měl být podpatek. Mohlo by to vyznít lacině, ale obujete-li si společenské kozačky, nemusíte se bát. Jak takové kozačky vypadají? Mají štíhlou siluetu, tenkou podrážku a vysoký, úzký klidně i jehlový podpatek (viz ty od značky Beltissimo na fotce). Bývají ze strečového textilního materiálu, který dokonale přilne k noze. K příležitostem, které vyžadují formální oděv, se však nehodí ani ony.

Ke krátké sukni můžete mít i kozačky bez podpatku -takzvané mušketýrky, které sahají až nad kolena. K dlouhé sukni se zase hodí ploché boty ve stylu pánských šněrovacích polobotek nebo pérek s gumou. Ty využijete též k cigaretovým kalhotám.

A k džínům? Pokud preferujete úzké, nosí se i nadále nohavice zakasané do vysokých kozaček. Mohou mít vysoký podpatek, klínek, nejčastěji však volíme ty s klasickou podrážkou. Nejmódnější jsou holinky v jezdeckém stylu. K širokým kalhotám se hodí kotníčkové kozačky, raději s plochou podrážkou. Nechcete-li ztratit na eleganci, vsaďte na sofistikovaný tvar boty a na luxusně vyhlížející materiál - třeba na lakovou kůži.

A co dělat, když jste si pořídila kozačky, které vám v obchodě ke kalhotám sedly, a až doma jste zjistila, že v punčochách neobepínají lýtko? Problém vyřeší pár pletených návleků. Konečně se totiž u nás začaly prodávat (v H&M nebo C&A). Pořiďte si je buď v barvě obuvi, nebo v odstínu punčoch.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Autor: