• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kozel není čert aneb Matematika pro děti

Česko

Není běžné, aby knihu, která dětem zpřístupňuje cestu k vysoké matematice, napsal básník. Německý autor Hans Magnus Enzensberger (*1929) se v Matematickém čertovi (podtitul: Kniha pod polštář pro všechny, kteří mají strach z matematiky) snaží dětskému čtenáři ukázat matematiku jako napínavé a poetické dobrodružství.

Po dvanáct nocí se chlapci Robertovi, který nenávidí matematiku a hlavně otravného učitele Kozla, zdají napůl komické, napůl bizarní sny. Zjevuje se mu v nich čert Matematikus, trochu poťouchlý, trochu zlostný, ovládající neuvěřitelná kouzla. „To je ďábelské!“ žasne Robert nad Fibonacciovou posloupností, Pascalovým trojúhelníkem, nad kousky, jež mu čert ukazuje s přirozenými, iracionálními a imaginárními čísly. Robert se seznamuje se záhadami prvočísel, dozví se mnoho nečekaného o nule a jedničce, mění názor na umocňování a odmocňování... Tenhle čert není zlý, je to pokušitel, který Roberta strhuje do vášně k přemýšlení, bádání. Učitel Kozel je vlastně chudák, vysvětluje čert Robertovi, místo dobrodružství matematického nekonečna musí opravovat domácí úkoly.

Aby byl text zábavnější, používá autor většinou své vlastní, legrační, matematické pojmy, které na konci knihy „překládá“ rejstřík. Uvádí i seznam autorit, z jejichž prací vychází. Knihu před německým vydáním přehlédl odborník z bonnského Institutu Maxe Plancka Pieter Moree. Veselými ilustracemi ji doplnila přední německá ilustrátorka Rotraut Susanne Bernerová.

***

Matematický čert

Hans Magnus Enzensberger Přeložila Hermína Marxová. Ilustrace Rotraut Susanne Bernerová. Vydal Dokořán, Praha 2006. 240 stran.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás