130 let

Krajské lékárny dávají poplatkové slevy

Česko

Zatímco koalice diskutovala o poplatcích, některé lékárny v krajských nemocnicích je lidem „odpouští“. Různými slevami lákají pacienty.

Soukromé lékárny se proti tomu chtějí bránit.

PRAHA I když většina krajů po volbách přestala dotovat regulační poplatky v krajských nemocnicích, někde pacienti dál ušetří. V některých krajích se totiž rozhodli pacienty lákat do krajských lékáren dál, jen trochu jinou formou. Lékárny v krajských nemocnicích nabízí zvláštní slevy, které poplatky kompenzují.

Tak je tomu například v Královéhradeckém kraji. „Slevy v lékárnách běžely už dříve. Teď se budou ještě propracovávat, měly by být širší,“ říká mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

V Jihočeském kraji poskytují krajské nemocnice ve svých lékárnách různé slevy. V Táboře se jednoduše odečítá poplatek 30 nebo 60 korun za recept od doplatku, který by pacient za tyto léky platil. „V případě, že doplatek na recept je nižší než regulační poplatek, zákazník regulační poplatek uhradí, ale v jeho hodnotě dostane slevový kupon,“ vysvětlil Ivo Houška, předseda představenstva Nemocnice Tábor. Podobný systém slev funguje dál i ve Středočeském kraji, který o případných úpravách dotování poplatků bude jednat teprve příští pondělí.

Také v Ústeckém kraji se rozhodli dál dávat pacientům za regulační poplatky slevu. Petr Benda, předseda představenstva společnosti, která tamní krajské nemocnice spravuje, před časem potvrdil, že to do jejich lékáren láká nezanedbatelné množství klientů. Podle něj ani nejde vyčíslit, kolik slevy jednotlivé nemocnice stojí, protože kvůli nim lékárnám narostly tržby a zisk.

To právě dělá potíže menším soukromým lékárnám, které si nemohou dovolit poplatky pacientům kompenzovat ze svého. Podobně jako jim vadilo dotování poplatků v krajských nemocničních lékárnách z veřejných prostředků kraje, tak se chtějí bránit i proti nové praxi - tedy speciálním slevám.

„Členové našeho sdružení nám už hlásili tuto praxi v Ústeckém kraji, Středočeském a Královéhradeckém. Není to v pořádku. Dlouhodobě to kritizujeme,“ říká předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Budeme to řešit. Nechci předjímat, jestli to bude formou žaloby pro nekalou soutěž nebo jinak. Každopádně to vyhodnotíme po právní stránce a pak doporučíme našim členům další postup,“ uvedl Hampel.

Kromě toho chystají majitelé lékáren návrh novely zákona, která by obecně praxi slev na léky placené z veřejného zdravotního pojištění zakazovala. Nejen krajským zařízením, ale i soukromým. Argumentují tím, že se takovými slevami oslabuje efekt regulačních opatření, jako jsou poplatky a doplatky. Jinými slovy, marketingové akce lékáren mohou v důsledku zvyšovat poptávku po lécích, které zčásti platíme z veřejných prostředků. „Inspirovali jsme se na Slovensku, kde to od loňského roku platí a jsou s tím dobré zkušenosti,“ tvrdí Hampel.

Když začaly kraje ve svých lékárnách dotovat poplatky, přišlo ze strany soukromých lékáren několik žalob. Kraje se podle nich chovaly diskriminačně. Podle Hampla ještě nebyla žádná z nich uzavřena. Padlo jen několik předběžných opatření.

***

ZMĚNY, KTERé ČEKAJÍ pACIENTY

Poplatek za položku na receptu, který nyní platí pacienti v lékárnách, bude zrušen. Za celý recept pacient zaplatí 30 korun. Levné léky, třeba acylpyrin, si budou lidé platit ze svého. Zvýší se regulační poplatky za návštěvu specialisty bez doporučení obvodního lékaře.

Za pobyt v nemocnici by lidé měli platit místo stávajících 60 korun minimálně stokorunu. Pojišťovny získají možnost dávat bonusy lidem, kteří pravidelně chodí na preventivní prohlídky.

budoucí koalice chce jasně definovat, na co má pacient z veřejného zdravotního pojištění nárok. Tuto základní plně hrazenou variantu péče bude muset nabízet každé zdravotnické zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Pacient by hradil to, co součástí základního nároku není.

Na jednotlivé druhy péče, například na operace, mají vzniknout transparentní čekací seznamy. Každý by pak věděl, kde se jak dlouho čeká a jak daleko na čekací listině je. Jasně má být stanoveno, v jaké vzdálenosti a v jakém časovém horizontu se má pacient dostat k péči. Pojišťovny budou mít povinnost zajistit například praktického lékaře nebo zubaře v určité vzdálenosti nebo operaci do dané doby. Lékaři mají nově předepisovat na recept obecně účinnou látku, konkrétní přípravek vybere pacient s lékárníkem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás