Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Král rallye usedl na trůn posedmé

Česko

Ve Francouzské rallye triumfoval domácí jezdec Sébastien Loeb na Citroënu a je opět mistrem světa

ŠTRASBURK/PRAHA Z traktoru, ve kterém se jako malý proháněl, se dopracoval až k sedminásobnému mistrovi světa v rallye. Francouz Sébastien Loeb si navíc letošní triumf s vozem Citroën náležitě užil. Pro další titul si dojel po vítězství v domácí Francouzské rallye, která se navíc odehrávala v jeho rodném Alsasku. „Vyhrát šampionát ve Francii? To je pro mě nejlepší možný výsledek,“ usmíval se spokojený jezdec.

Loeb, který všechny triumfy získal s monackým spolujezdcem Danielem Elenou, tak jen potvrdil pozici nejúspěšnějšího rallyeového pilota historie. Legendární Finové Juha Kankkunen, Tommi Mäkinen, Marcus Grönholm či Španěl Carlos Sainz už jsou dávno zapomenuti. Loeb s šedesáti vítězstvími nemá konkurenci.

Z automechanika mistrem světa Přitom jeho kariéra připomíná pohádkový příběh. Ještě ve 22 letech vyučený automechanik pracoval za minimální mzdu. Pak si však vyzkoušel rallye, jeho hvězda začala rychle stoupat a nyní patří k nejlépe placeným francouzským sportovcům. V květnu 2009 navíc obdržel od prezidenta Sarkozyho rytířský titul a Řád čestné legie - nejvyšší ocenění, jež může být francouzskému občanu uděleno.

„Měl jsem štěstí na správné lidi. Díky nim jsem dělal rychlé pokroky. Dokázal jsem se chopit příležitosti. To je má zásluha,“ líčil nedávno francouzskému webu Paris Match.

V roce 1997 se dal dohromady se spolujezdcem Elenou a jejich spolupráce vyvrcholila v roce 2004, kdy získali titul. A od té doby nenašli konkurenci. Včera díky nim mohl dvě soutěže před koncem šampionátu slavit Citroën i vítězství mezi týmy.

Předposlední test byl kvůli neposlušným divákům zrušen „Jsem za Sébastiena a Citroën mám moc rád. Během rallye nás sledovalo spousta lidí, určitě mají také radost,“ říkal Loebův týmový kolega Dani Sordo, který dojel druhý. Ač žije Loeb poslední roky ve Švýcarsku, přišlo se na francouzského fenoména podívat několik desítek tisíc lidí.

V sobotu musela být dokonce na několik desítek minut přerušena rychlostní zkouška kvůli opilým fanouškům na trati, včerejší předposlední test byl kvůli bezpečnosti zrušen úplně. Kolem cest se totiž tlačilo zhruba 40 000 lidí.

„Je neuvěřitelné to tady vyhrát. Nečekal jsem, že přijde tolik lidí, ale je to krásný pocit,“ rozplýval se Loeb.

Fanoušci budou moci obdivovat Loebovo jezdecké umění zřejmě i v příští sezoně. I když už asi Francouz postrádá motivaci, o konci kariéry letos neuvažuje.

„Skončím pravděpodobně po sezóně 2011. Docela se totiž bojím o zdraví. A to je také důvod, proč uvažuji o konci kariéry. Mám již dost rizika. Má jediná motivace je nyní radost z jízdy,“ vysvětlil Loeb pro Paris Match.

***

FRANCOUZSKÁ RALLYE

Výsledky: 1. Loeb, Elena (Fr./Citroën C4) 3:05:49,3, 2. Sordo, Vallejo (Šp./Citroën C4) -35,7, 3. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citroën C4) -1:16,8, 4. Latvala, Anttila -1:29,3, 5. Hirvonen, Lehtinen (všichni Fin./Ford Focus) -3:43,8, ...21. PROKOP, TOMÁNEK (Ford Fiesta) -27:14,4.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 13 soutěží): 1. Loeb 226 b., 2. Ogier 166, 3. Latvala 144, ...18. PROKOP 3.

Pořadí týmů: 1. Citroën 388 b., 2. BP Ford 277, 3. Citroën Junior Team 193.

RALLYE DÁLE VLÁDNE

LOEB S ELENOU

Sébastien Loeb (jezdec)

26. února 1974

v Haguenau (Francie)

Osminásobný mistr světa

v automobilových

soutěžích

- 7x vítěz

šampionátu

jezdců (2004-10)

a 1x vítěz mistrovství FIA Super 1600 (2001)

Premiéra v MS:

Katalánská rallye 1999

První vítězství:

Německá rallye 2002

První tři tituly vybojovali

Loeb s Elenou s automobilem

Citroën Xsara WRC, následující

čtyři triumfy jsou ve voze

Citroën C4 WRC (na snímku)

Daniel Elena (spolujezdec)

10. června 1972 v Monaku

Osminásobný mistr světa v automobilových soutěžích - 7x vítěz

šampionátu jezdců (2004-10) a 1x vítěz mistrovství FIA Super 1600

(2001), v roce 2006 mu byla jako prvnímu udělena Cena Michaela „Beefa“

Parka pro nejlepšího spolujezdce.

Premiéra v MS: Finská rallye 1999

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...