Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Král spurtu nemá kopce v lásce

Česko

Pokud se rozhoduje v cílové rovince, je britský cyklista Mark Cavendish na Tour de France bez konkurence

PRAHA Kdyby se jela Tour de France jen v hloučku po rovině, ztratili by Lance Armstrong, Alberto Contador a ostatní favorité pravděpodobně šanci na celkové vítězství. Letos v tom utvrzují celý cyklistický svět výsledky Marka Cavendishe. Britský jezdec vyhrál čtyři z dvanácti odjetých etap a potvrdil, že lepšího spurtéra v pelotonu momentálně nenajdete.

Když se hrozen závodníků seřadí před cílovou rovinkou, přichází Cavendishova chvíle, ve které se cítí jak ryba ve vodě. Jeho týmoví kolegové ze stále Columbia ho vytáhnou na špičku pelotonu, kde si Cavendish umí vytvořit na pár stovkách metrů takový náskok, že si může v posledních metrech dovolit uvolněné vítězné gesto. Praxe dráhové cyklisty ze začátku kariéry se mu ve vypjatých závěrech etap náramně hodí.

„Když se mě novináři na Tour ptají, jestli jsem opravdu nejlepší spurtér, odpovídám jim, že je to tak, i když to vypadá arogantně. Kdyby se mě ale neptali, vůbec bych o tom nehovořil,“ zhodnotil Cavendish svoje postavení.

Jaký je v soukromí? „Znám ho jako zdvořilého chlápka. A nikdy nefňuká jako někteří další závodníci,“ prozradil na něj sportovní šéf stáje Columbia Brian Holm.

Ke čtyřem etapovým vítězstvím z loňska přidal letos další čtyři a vyrovnal tak na Tour britský rekord. I včera si z pelotonu, který dojel do Vittelu se šestiminutovým zpožděním za vítěznou skupinou uprchlíků, vedl nejlépe, což stačilo na osmou příčku.

Profil víkendových etap, které dovedou závodníky do Alp, pro něj bude však už mnohem složitější. Zářivé okamžiky britského rychlíka nejspíš definitivně ukončí. Cavendishe rozhodně horské prémie nezajímají.

Nejslavnější cyklistický závod absolvuje už potřetí a zatím ani jednou ho nedokončil. Loni skončil na Tour po 14. etapě, kdy se v průběžném pořadí propadl s dvouhodinovou ztrátou až na 140. příčku. Kritický bod pro hvězdu stáje Columbia se nezadržitelně blíží.

Bude se opakovat stejný scénář? Není to vyloučené. „Jsem staromódní spurtér. Kopce prostě nedokážu překonat. Už jako malého mě bavily jen krátké závody na silnici,“ připustil držitel zeleného trikotu, že místo namáhavého šplhání s obrovským převýšením raději znovu vzdá.

Horské prémie, to není nic pro jezdce přezdívaného Manx Express. Třeba ale Cavendish překvapí sám sebe a závěrečnou etapu s dojezdem v Paříži nebude tentokrát sledoval jako divák.

***

„Když se mě novináři na Tour ptají, jestli jsem opravdu nejlepší spurtér, odpovídám jim, že je to tak, i když to vypadá arogantně. Kdyby se mě ale neptali, vůbec bych o tom nehovořil.“

Autor: