Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Král Šumavy: KSČ měla být postavena mimo zákon. Tresty pro vrahy a mučitele chybí

Česko

  5:00
CHICAGO - Slavný král Šumavy Josef Hasil (90) v exkluzivním rozhovoru ze svého domu na předměstí Chicaga říká, proč se po revoluci nevrátil do Čech, proč ho komunisté nikdy nechytili a jak to bylo opravdu s bažinami a močály.

Z filmu Karla Kachyni Král Šumavy foto: Reprofoto

LN: Teď je to pětadvacet let od pádu komunismu. Vy jste se proti režimu postavil, riskoval jste svůj život. Teď, když víte, jak to všechno dopadlo, udělal byste to znovu?
Podruhé bych to neudělal. Kdybych věděl, co bude následovat, neudělal bych to. Já jsem chtěl pomoci lidem, kteří utíkali, proto jsem převáděl. Zažil jsem komunistické vězení a věděl jsem, jak je ten režim krutý a že se komunisti jen tak před něčím nezastaví. Tehdy v roce 1948 jsem si ovšem myslel, že to brzy skončí, že do pěti let bude válka. A já jsem nechtěl jen tak stát stranou. Myslel jsem si, že pomůžu Američanům, a pak se vrátím domů. Komunismus ale vydržel čtyřicet let a mnoho lidí bylo týráno, hodně jich zabili. A komunisté existují dodnes! Taky prokurátor Vaš, který mě soudil a teprve nedávno zemřel, byl sice poslán do vězení, ale nenastoupil do něj kvůli věku. Prý by to bylo nelidské. Vyvázlo ale mnoho, mnoho jiných. Řekl bych vám jména bachařů z Pankráce, kteří mě měli na starosti a ta starost spočívala v tom, že vám zavázali oči a vy jste jenom čekala, kam přijde další rána. Nikdy se nemuseli za nic zodpovídat.

LN: To se mělo stát v Česku po roce 1990, a nestalo se – vyrovnání se se zločiny komunismu.
Komunistická strana měla být postavena mimo zákon a měli být potrestáni všichni, kdo mučili, bili a vraždili. Alespoň tohle se mělo stát. Víte, kdybych věděl, že to bude mít nějaký konec s lidmi, jako byl prokurátor Vaš, tak bych do toho šel znovu. Kdykoli, bez zaváhání. Život bych byl ochotný znovu riskovat. Ale takhle bolesti všech těch lidí, kteří chtěli žít svobodně a v pravdě, nestály za to.

LN: Proto jste se po roce 1990 nevrátil do Čech? Nevěřil jste novému režimu?
Nám tu s Eliškou nic nechybělo, máme tady pěknou rodinu. Taky už jsme byli v letech. Náš návrat do Čech vlastně nikdy nepadl v úvahu. Ale když jsem slyšel, že zase jsou v Čechách lidé, kteří říkají, že jsem vinen, že jsem zločinec, tak by se mi ani nechtělo vracet. Mně je strašně líto všech, kteří kvůli mně trpěli. Později, už v Americe, jsem se dozvěděl, že kvůli mně a mým dvěma bratrům, kteří také převáděli, komunisti odsoudili téměř sto lidí. Ale já naprostou většinu z nich vůbec neznal. Říkal jsem tehdy každému, kdo s námi pracoval, ať nikomu nic neříkají, abychom někoho zbůhdarma neohrozili. Jenže někdo něco řekl, ten to předal dalšímu a najednou bylo sto lidí v lágrech. A ještě jednu věc jsem chtěl říct. My jsme nasazovali život za Československo, mohli jsme být kdykoli zastřeleni, a komunisti nám vzali občanství. Po revoluci mi pak bylo sděleno, že si musím o občanství znovu požádal, když ho chci mít. Ale proč bych měl žádat o občanství, když jsem se ho dobrovolně nikdy nevzdal? Já jsem v srdci pořád doma v Československu, v Čechách, i když mám Ameriku rád. Tak jsem si řekl, pokud mi chcete dát občanství, dejte. Pokud nechcete, tak nejsem váš občan a zůstávám tady.

LN: A sledujete pořád, co se děje v Čechách?
Já se o tom teď moc nedozvím, ale tady jeden soused dostává noviny a taky si volá s bratrem z Čech a ten mi to říká. Vím, že teď byla demonstrace v Praze proti prezidentu Zemanovi. Zeman, zdá se, věří Putinovi. Stejně je to zvláštní, že tak zbožný člověk jako Putin může dělat tak strašné věci, ale i to se někdy stane.

Celý rozhovor s Josefem Hasilem si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 28. listoapadu.

Dále v magazínu najdete:

  • Vzpomínky režisérky dokumentu o pedofilech Veroniky Liškové o tom, jak vznikal její odvážný film.
  • Rozhovor s jazzovým trumpetistou Hughem Masekelou o Nelsonu Mandelovi, apartheidu a budoucnosti Afriky.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!