Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Králičí packa a domácí právník

Česko

DENNÍ HLÍDKA

Když se praští do stolu, ozve se rána. Když do stolu praštil pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, znělo to jako klepnutí králičí packou do beranice.

Loni v létě začali novináři zlovolně spekulovat, že odstupující nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká má připravenou trafiku v „rodném“ Hradci Králové. Znělo to celkem logicky - tři po sobě jdoucí ministři spravedlnosti nebyli po celých pět let schopni do čela hradeckých státních zástupců nikoho jmenovat. Hradci tak „vládla“ jen pověřená Anna Jahodová a případnému návratu Vesecké zdánlivě nic nebránilo.

Rampula tehdy výslovně odmítl, že by šlo o provizorium. „JUDr. Jahodové byla ministerským dekretem v roce 2005 svěřena funkce krajské státní zástupkyně v plném rozsahu, a je tedy plnohodnotným vedoucím státním zástupcem,“ psal tehdy. Nyní, když se ukázalo, že Vesecké bude dobře jako řadové státní zástupkyni Nejvyššího státního zastupitelství, svolal Rampula tiskovku a novinářům v pondělí oznámil, že Jahodová je sice ženou na svém místě, ale její pověření odporuje zákonu o státním zastupitelství. Zároveň dodal, že již kvůli tomu poslal ministerstvu spravedlnosti výzvu, aby nezákonný stav napravilo. Tvářil se u toho rázně, ale návrh, aby ministerstvo jmenovalo právě jím chválenou Jahodovou, k dopisu nepřiložil. Za toto opomennutí si vysloužil hned dvě facky.

Nejdřív mu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jedovatě vzkázal: „Je smutné, že pan vrchní státní zástupce neví, že celý proces jmenování krajského státního zástupce je odvislý od návrhu, který podává on.“ Pak zasáhl nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a návrh dal sám - místo Jahodové ovšem ministerstvu nabídl jejího náměstka Pavla Hochmanna. A Pospíšil pak Hochmanna v pátek promptně jmenoval.

Nebuďme ale k Rampulovi zbytečně přísní. Sedí už na svém křesle dlouho, a Zeman by ještě třeba mohl na jeho práci začít hledat chyby a pak předložit další návrh. *** Jan Převrátil, asistent u Tribunálu Evropské unie na blogu Jiné právo, lamentuje, že je coby právník od svých kamarádů a známých permanentně zavalen žádostmi o odbornou radu. Diví se hlavně tomu, jakou nekonečnou důvěru vkládají do jeho znalostí jednotliví tazatelé.

Poradit chtěli s pořádáním místního referenda, franšízovou dokumentací k restauraci, přebíráním hudebních motivů ve vlastních skladbách či se slevou na nájemném kvůli probíhajícím stavebním pracem... „Copak já bych se šel poradit s architektem, jehož specializací jsou dálniční mosty, ohledně výběru kachliček do koupelny?“ ptá se odborník na právo Evropské unie.

Advokát Martin Bílý na věc pohlíží poněkud pragmatičtěji a tvrdí, že se již naučil říkat kamarádům NE. „Známý právník je prostě poradna zdarma, ačkoliv každý chápe, že známý zedník zídku zadáčo zcela zjevně nepostaví. Duševní práce se u nás necení,“ obhajuje svoji „ukrutnost“.

„Je smutné, že pan vrchní státní zástupce neví, že celý proces jmenování krajského státního zástupce je odvislý od návrhu, který podává on,“ vzkázal Rampulovi jedovatě ministr Pospíšil.

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...