Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za 11 let se Kralupy zábran nedočkaly. Stavbě bránil muž v léčebně a cizinka

Kralupy nad Vltavou, letecký snímek ze 4. června | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kralupy nad Vltavou, letecký snímek ze 4. června | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA V roce 2002 zničila Kralupy nad Vltavou pětisetletá voda. Letošní povodně byly k městu mírnější, avšak znovu ukázaly na palčivý problém - chybějící protipovodňové valy. Zahájení stavby roky troskotalo na výkupu pozemků u řeky. Nyní vedení města tvrdí: "Do dvou let můžeme začít stavět."

"V této chvíli už máme všechny vlastníky pozemků podchycené smlouvou o smlouvě budoucí. Na stavební úřad předkládáme žádost o vydání územního rozhodnutí," řekl serveru Lidovky.cz místostarosta Kralup nad Vltavou Marek Czechmann (STAN).

Týden po povodni, která zaplavila část města a z domů vyhnala stovky lidí, tak popisuje, v jaké fázi je budování protipovodňových zábran v Kralupech, které s velkou vodou bojují opakovaně a opakovaně s živlem prohrávají.

Kralupy proti povodním

Do dvou let by podle vedení města měla začít výstavba protipovodňových zábran. Jak konkrétně se chce město bránit vysoké vodě?

Zábrany vzniknou jen na levém břehu řeky. Půjde o kombinaci valů a betonových stěn, a to nejen podél Vltavy. Velké problémy působí Zákolanský potok, kolem kterého se má vyvýšit betonová zídka a město by měla chránit i vybudovaná přečerpávací stanice u ústí potoka.  

Od posledních velkých povodní uběhlo už 11 let. Za tu dobu však město nedokázalo s výstavbou protipovodňové obrany hnout. Místo toho Kralupští uklízí následky další ničivé povodně. Podle vedení města za to může i předchozí vedení města. "Když jsem se před necelými sedmi roky stal starostou, začínali jsme na nule. Žádný protipovodňový projekt neexistoval," vysvětluje starosta města Petr Holeček (STAN).

Dlouholeté průtahy mají na svědomí také majitelé pozemků u řeky, kteří s jejich prodejem či pronájmem městu váhali. "Někteří měli tak enormní požadavky, že jsme radši upravili trasu. Projekt jsme předělávali několikrát," potvrzuje místostarosta Czechmann.

Problémy s výkupem pozemků dobře ilustruje případ jednoho z nich na levém břehu Vltavy, který navíc vlastní dva lidé - cizinka a muž, který je dlouhodobě v léčebně. "Část patří cizince, se kterou jsme se nakonec dohodli. Ale druhým spoluvlastníkem je muž z Ostravy, který dlouhodobě pobýval v léčebně, a vůbec se nám nedařilo se s ním spojit," uvedl místostarosta.

Radikální řešení: stavět se nebude

Zatímco s touto dvojicí se městu nakonec podařilo dohodnout, jiná situace panuje na druhém břehu Vltavy. "Na pravém břehu nakonec žádné zábrany nebudou. Postaví se jen na levém břehu Vltavy, to znamená u starého města," popsal změnu Czechmann.

Povodně v Kralupech:

Plán na výstavbu zdejší protipovodňové zábrany narazil při snaze získat prostory u bývalé dýhárny. "Dva lidé se tam dlouhodobě soudí o vlastnictví pozemků a ani jeden z nich nám souhlas dát nemůže," vysvětlil místostarosta Kralup.

Kralupy nad Vltavou, Havlíčkova ulice, 4. června po poledni

Kralupy nad Vltavou, Havlíčkova ulice, 4. června po poledni

Pravý břeh je podle vedení města vůbec zakletý. Dále po proudu je totiž výstavba ochrany před vodou tak složitá, že z ní nakonec sejde. "Tamější etapa měla ochránit Vltavskou ulici. Výstavba je tam ale technicky téměř neřešitelná, takže jsme ji bohužel vypustili," zdůvodnil rozhodnutí města. Letos se tam podle něj velká voda dostala do obytných prostor jen několika domů.

Sčítání škod

Kralupy nad Vltavou na Mělnicku odhadují výši škod po povodních zhruba na 50 až 70 milionů korun. Není to ale konečný stav, některé oblasti jsou stále zatopeny.

Kdy se začne stavět?

Přestože Kralupy problém s pozemky vyřešily, povodně zdejší obyvatele ještě nějakou dobu budou děsit. Protipovodňové zábrany se totiž začnou stavět nejdříve zhruba za dva roky.

Důvod? Územní rozhodnutí, trojstranná smlouva mezi městem, Povodím Vltavy a ministerstvem zemědělství, prováděcí projekt, získání dotací, vypsání výběrového řízení, vysoutěžení stavební firmy..., jmenoval Czechmann vše, co musí zahájení stavby předcházet. "Takže minimálně dva roky, než se začne stavět," shrnul místostarosta.

Projekt může podle něj jít až do stovek milionů korun. Žádost o dotace z EU však půjde zřejmě mimo město. Podávat ji totiž bude nejspíše ministerstvo zemědělství či přímo Povodí Vltavy, kterému budou stavby následně patřit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj