Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Hypoteční banka zvýšila zisk

Hypoteční banka zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o deset procent na 759 milionů korun. Ve stejném období loňského roku hospodařila banka se ziskem 690 milionů korun. Banka v prvních šesti měsících poskytla hypotéky o objemu 13,5 miliardy korun, meziročně o devět procent méně. „Přes meziroční pokles produkce se Hypoteční bance během prvního pololetí letošního roku podařilo potvrdit pozici tržní jedničky s podílem 31,2 procenta,“ uvedla banka v pololetní zprávě. Počet poskytnutých úvěrů bance v pololetí klesl na 8400 oproti 8600 před rokem.

* Mias vybaví sídlo Lukoilu

Výrobce nábytku, společnost Mias OC z Krouny na Chrudimsku, dodá letos do Uzbekistánu kancelářský nábytek za 30 milionů korun. Hodnota zakázky přesáhne pětinu letošních tržeb. Závod vybaví správní budovu ruské ropné společnosti Lukoil v Taškentu. Uvedl to jednatel firmy Martin Pavliš. Lukoil je druhou největší soukromou ropnou společností na světě a čtvrtou největší v objemu produkce ropy. Hlavní čtyři rafinerie se nacházejí na území Ruska, pět zbývajících v dalších zemích světa.

* Stát dál dotuje školní mléko a ovoce

Programy, v jejichž rámci školáci dostávají za snížené ceny či zdarma mléčné výrobky a ovoce, budou i v nadcházejícím školním roce dotovány ze státního rozpočtu. Uvedla to mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Na oba programy v loňském roce mělo ze státního rozpočtu jít celkem zhruba 80 milionů korun. Úplné údaje o skutečném čerpání nejsou zatím k dispozici. „Kolik skutečných finančních prostředků bude možno použít na programy, lze říci až po schválení zákona o státním rozpočtu na rok 2011,“ uvedla Dvořáčková. Vznikající návrh rozpočtu resortu MZe podle ní s určitými prostředky na oba zmíněné programy počítá.

Autor: