Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* V Praze klesala většina akcií

Pražský akciový trh včera při nízké aktivitě obchodníků oslabil, hlavní index PX odepsal 1,41 procenta na 1145,6 bodu. Za poklesem indexu byly ztráty většiny titulů. Naopak výrazný zisk osm procent zaznamenaly cenné papíry developera Orco. Nejvíce odepsaly akcie těžební společnosti NWR, které klesly o 2,68 procenta na 217,70 koruny. Nejvíce obchodované cenné papíry energetické společnosti ČEZ oslabily o 0,78 procenta na 828 korun.

* Potravinový trh kolísá, krize nehrozí

Opakování světové potravinové krize z roku 2008 s hladovými bouřemi v řadě rozvojových zemí se ani přes neúrodu v Rusku nyní nerýsuje a letošní globální sklizeň obilovin bude třetí nejvyšší v historii. Uvedla to včera agentura Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství. Agentura však upozornila, že trhy a ceny zůstanou rozkolísané, a vyzvala mezinárodní společenství, aby se pokusilo tuto nestabilitu zmírnit. Rozkolísanost trhů potravinových komodit způsobují podle agentury tři faktory – rostoucí produkce v zemích kolem Černého moře, kde přitom výnosy mezi jednotlivými sezonami často výrazně kolísají, extrémní počasí jako dlouhá sucha nebo deště a sílící význam spekulativních investorů na komoditních trzích.

* Koruna mírně ztratila vůči dolaru

Česká měna včera vůči euru stagnovala, zatímco k dolaru oslabila o víc než 20 haléřů. V podvečer se obchodovala na 24,71 Kč/EUR a 19,42 Kč/USD. Včerejší obchodování s korunou vůči euru bylo podle Jiřího Škopa z investičního bankovnictví Komerční banky opět velmi poklidné. Kurz se držel v pásmu 24,68 až 24,77 Kč/EUR bez výrazné tendence k posilování či oslabování, uvedl Škop. Z ostatních středoevropských měn postihly podle Škopa určité ztráty pouze maďarský forint, který reagoval na zhoršený postoj investorů vůči rizikovým aktivům. Americký dolar posílil vůči evropské měně nad 1,272 dolaru za euro.

* Silný dolar tlačí ropu dolů

Světové ceny ropy včera pod tlakem silnějšího dolaru dál klesaly a americká lehká ropa (WTI) sestoupila k 73 dolarům za barel. Ke zlevnění ropy přispěl postup tropické bouře Hermine, která se dostala nad pevninu v severním Mexiku u amerických hranic a provoz ropných plošin ani rafinerií nijak nenarušila. Cena WTI odpoledne proti pátečnímu závěru klesla o více než jeden a půl dolaru na 73,05 dolaru za barel. V pondělí vzhledem ke svátku v USA ropa WTI neměla oficiální závěr, během londýnského obchodování však oslabila o více než půl dolaru. Severomořská ropa Brent ztratila proti pondělku asi 80 centů na 76,05 USD a kvůli vysokým zásobám v USA si nadále udržuje vůči WTI neobvykle vysokou cenovou přirážku.

* Boty Jimmy Choo půjdou asi na burzu

Soukromé investiční fondy TowerBrook Capital a Gala Capital studují možnost primární nabídky akcií luxusního výrobce obuvi Jimmy Choo. Uvedl to španělský list Expansión s odvoláním na finanční zdroje. Primární nabídka by podle zdrojů mohla ohodnotit firmu na 500 milionů liber (14,9 miliardy Kč). Skupina vedená TowerBrook koupila podíl v Jimmy Choo v únoru 2007 za 185 milionů liber. Bylo to potřetí za šest let, co byla firma prodána, uvedla agentura Reuters. Lodičky Jimmy Choo si obula i první dáma USA Michelle Obamová na inauguraci svého manžela.

Zdroj: ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!