Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kratochvílová opět čelí obžalobě kvůli dotacím, Pelta k soudu nedorazil

Městský soud v Praze začal znovu projednávat kauzu rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Mezi obviněnými je bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či bývalá náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová. (30. ledna 2023) foto: ČTK

Bývalá náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová v pondělí u soudu zkritizovala, že má jít do vězení za něco, co se u sportovních dotací dělo běžně i před jejím nástupem na ministerstvo školství. V rozdělování dotací byl podle ní chaos. Pražský městský soud začal kauzu řešit podruhé, obžalovaný bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta na jednání nepřišel.
  11:41aktualizováno  13:56

Soud předloni Kratochvílové za zmanipulování dotací uložil 6,5 roku vězení, Peltovi vyměřil o půl roku kratší odnětí svobody. Oběma dal také peněžité tresty a tresty zákazů činnosti.

Podle tehdejšího rozsudku Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní a ovlivňoval ji v roce 2017 zejména při jejich schůzkách v odposlouchávaném bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. Odvolací senát ale následně tento verdikt zrušil a vrátil případ k doplnění dokazování.

Kratochvílová vinu odmítá. Ve své pondělní doplňující výpovědi opakovaně zdůraznila, že ministryně sama požádala představitele sportovního prostředí o pomoc při rozdělování dotací, protože nedůvěřovala ministerským úředníkům.

„Byl to chaos postavený na nějakých zvyklostech, který ještě více znepřehledňovala paní ministryně (Kateřina pozn. red.) Valachová. Dávala pokyny, které si vzájemně odporovaly,“ prohlásila obžalovaná. Hovořila také o „chaotickém zoufalství“.

„Táhlo se to z minulých let. Totéž, co já, dělali náměstci, kteří byli přede mnou,“ podotkla Kratochvílová a navrhla soudu, aby jako svědka předvolal někdejšího ředitele odboru sportu Jana Schneidera. Ministryně za ní podle ní posílala řadu zájemců o dotace. „Mým úkolem bylo s těmi lidmi pohovořit a tvářit se, že chápu jejich potřeby,“ řekla.

Uvedla také, že jak Pelta, tak i další obžalovaný – šéf České unie sportu Miroslav Jansta – figurovali na ministerstvu jako poradci už před jejím nástupem do funkce. Valachová se s nimi podle Kratochvílové scházela na večeřích či poradách a dávala své náměstkyni za úkol, aby s nimi dořešila, o čem společně jednali. „Mluvila s nimi úplně o tom stejném jako já. Komunikovala s nimi částky, všechno,“ dodala.

Obžalobě čelí vedle Pelty, Kratochvílové a Jansty také Fotbalová asociace ČR (FAČR), Česká unie sportu (ČUS), její sekretář Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všechny obviněné kromě Pelty s Kratochvílovou původní zrušený rozsudek osvobodil.

Valachová má v trestním řízení postavení svědkyně. Kvůli případu rezignovala. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve fotbalové asociaci vzdal z vazby. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody přes 1,1 miliardy korun. Odvolací senát ale mimo jiné zpochybnil, zda nějaká škoda mohla vzniknout.

26. listopadu 2021

Autoři: ,