Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kraus začíná v „ruském pekle“

Česko

PRAHA I skikrosaři se dočkají ostrého startu do olympijské sezony. Český žolík pro Vancouver Tomáš Kraus (35) načne Světový pohár v pondělí v italském Innichenu. Pokud tedy nezmrzne, protože ho v místě premiéry přivítaly teploty přes minus 20 stupňů Celsia. „Připadám si jako v Rusku,“ ulevil si. „Prostě peklo.“

Už v Innichenu si hodlá vítěz čtrnácti závodů ve Světovém poháru vyzkoušet četné taktické varianty, především pak klíčovou záležitost skikrosu – start.

Právě první metry totiž zpravidla oddělují úspěch od nezdaru.

„I zdánlivé maličkosti mohou na startu rozhodovat o tom, jestli vyhrajete nebo ztratíte naději,“ ví Kraus moc dobře.

I proto přivítal třeba i nabídku od bývalého výborného lyžaře Jana Weisshäutela, který mu dodal swixové hůlky, tvrdé jako křemen. Mimochodem, po podobných sáhl i běžec na lyžích Lukáš Bauer, protože se prý vůbec nelámou.

„Jsou z karbonu a při startu se ani trochu neohnou,“ pochvaluje si Kraus. „I tenhle moment může závod rozhodnout. Navíc jsou mi tyhle hůlky s neobvyklým aerodynamickým průřezem, připomínajícím křídlo, příjemné v ruce. Dokonale vymyšlená jsou na nich také poutka. Hůlka mi v každé situaci zůstává přesně v dlani, jak potřebuju.“ Poutko nezkracovat!

Před rokem si Kraus experimentálně poutko zkrátil a hned skončil ve sněhu. I centimetr může narušit koordinaci a pohodu...

Jeden z největších favoritů pro kanadskou olympiádu ví, že na start musí dorazit vždy uvolněný. Do prvních hektických vteřin či dokonce desetin poté, co ho startovací brána vypustí na svah, zapojuje i břicho a po konzultaci s fyzioterapeutem účelově i další svalové partie.

Start je zkrátka věda na diplomovou práci...

Odborníci třeba zjistili, že setiny na trati ubírá i destička na lyžích, která je součástí vázání.

„V místech, kde na ni dopadá špička boty, tahle destička přečnívá na každé straně lyže o centimetr. „Tak už ji mám ubroušenou, protože i tenhle detail může pomoci...,“ usmívá se Kraus.

Rovnici – výtečný start rovná se vítězství – ale dvojnásobný mistr světa detailně rozebírat nehodlá.

„Třeba na specifických amerických X Games může nejrychlejší start znamenat problém, protože se ostatní na vás zavěsí. Na druhou stranu ale existují tratě, na kterých se prakticky nedá předjíždět.“ Ve skikrosu právě v úvodních metrech pracují i ramena a lokty, třasořitky nemají šanci. „Já žádnej ranař nejsem, ale když je potřeba, taky se neztratím,“ přiznává Kraus.

Případný úspěch v Itálii Krausovi určitě naladí sebevědomí, eventuální neúspěch ho ale prý nerozruší. „Aspoň budu vědět, co v dalších týdnech změnit, co vylepšit,“ neláme si s premiérou hlavu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!