Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krausovy sny se rozplynuly

Česko

Smutek ve skikrosu: český reprezentant se stupňů vítězů nedočkal. Svoje účinkování skončil ve čtvrtfinále

VANCOUVER/PRAHA Jediné malé, snad až nicotné zaváhání škrtlo sen skikrosaře Tomáše Krause o olympijské medaili.

Osud muže, který ve skikrosu v životě vyhrál již vše možné i nemožné, se naplnil ve čtvrtfinálové jízdě krátce po startu.

Na trať se sice přitom vydal ve velkém stylu. Rázně odstartoval, bleskově se protlačil na první místo, avšak vzápětí lehce zaváhal.

Rychlost ztratil již na druhém skoku. Skočil totiž moc daleko a ostatní ho předjeli.

„Při čtvrtfinále jsem byl rychlejší na startu a tu první hranu, kterou musíte okopírovat, aby rychlost na tu druhou byla co největší, jsem tak přeletěl. Dopadl jsem na dno, rychlost byla najednou nulová a vlastně mě všichni předjeli,“ popsal Kraus chybu.

Odvážnými manévry pak Kraus na extrémně těžké trati znovu získal kontakt se soupeři. Střet se Švýcarem Spalingerem, který po kontaktu upadl, ale Krause znovu přibrzdil.

Ve chvíli, kdy si pro bezpečný postup dojížděl Francouz Gavaggio, zkusil Kraus odvážně dostihnout druhého Rakušana Matta.

Rozhodla cílová kamera Po vzrušující stíhačce musela nakonec o druhém postupujícím rozhodnout cílová kamera. Její verdikt ale pro českého skikrosaře příznivý nebyl...

„Bojoval jsem a dal jsem do toho, co jsem mohl. Předjížděcích manévrů není tolik, ale já jsem se snažil, když to jen trošku šlo, protože to nebylo ztracený až do konce, ale chybělo tomu to důležitý. Bohužel, nevyšlo to,“ konstatoval Kraus. „Jsem teď takovej prázdnej... Věřil jsem ale skutečně do posledních centimetrů, protože jakmile to podvědomě vzdáte, tak ho nepředjedete, i když na to máte,“ řekl Kraus.

Po obřím cílovém skoku rozhodoval fotofiniš s Rakušanem Andreasem Mattem, nakonec stříbrným medailistou.

„Měl jsem tak dvě procenta, že to vyšlo, ale byl to metr,“ věděl Kraus, že to nestihl.

Dobrou náladu včera neměli ale ani další česky mluvící muži.

Donedávna český reprezentant Stanley Hayer, jezdící poslední sezony za Kanadu, skončil ve čtvrtfinále, Martin Fiala, reprezentující pro změnu Německo, si dal závěrečnou již v osmifinále.

A úplně nejhůř dopadl Krausův reprezentační parťák Zdeněk Šafář. Již do kvalifikace vyjel s nepříjemně poraněnou patou, zcela evidentně se jí snažil ulevovat, až nakonec skončil na zádech.

Pro první zlatou medaili ve skikrosu při jeho premiéře pod pěti olympijskými kruhy si vcelku podle očekávání nakonec dojel bez jakýchkoliv problémů Švýcar Schmid. Kraloval v kvalifikaci a první skončil i ve všech zbývajících jízdách.

Aneb potvrdil, že ve Vancouveru, stejně jako v celé sezoně, je jednoznačně nejlepší.

***

Bojoval jsem do poslední chvíle, protože jakmile to podvědomě vzdáte, tak ho nepředjedete, i když na to máte

Skikros Jak si Kraus vedl v každé jízdě

Kvalifikace. V trochu zbytečné kvalifikaci, z níž postupovalo 32 lyžařů z 33, zajel klidnou jízdou 11. nejlepší čas.

Osmifinále. Předvedl exportní exhibiční jízdu, v níž vedl od startu do cíle.

Čtvrtfinále. Výtečně odstartoval, vzápětí však zaváhal a propadl se na poslední místo. V dramatické a tvrdé stíhačce se Kraus v závěru tlačil na druhého Rakušana Matta, o centimetry ale zůstal za ním.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!