Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křečkova spása a standardizace rozsudků

Česko

DENNÍ HLÍDKA

Právní blog Jiné právo píše o zatím zcela opomíjeném tématu: standardizaci soudních rozhodnutí. Jan Převrátil, asistent soudkyně Ireny Pelikánové u Tribunálu Evropské unie, ve svém příspěvku prosazuje standardizaci jako jeden ze způsobů, „jak ovlivnit stabilitu a rychlost rozhodování, ale do jisté míry i jeho srozumitelnost“.

Prakticky všichni diskutující pod jeho příspěvkem se shodují, že standardizace je zatím neznámou věcí i na jednotlivých českých soudech, natožpak napříč tuzemskou justicí jako celkem. Například Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu tvrdí, že „české právo, na rozdíl od práva EU, Německa nebo Francie, je co se týče stylu, absolutně rozptýlené“.

Optimističtí diskutéři nad tím mávají rukou, protože jedinými důležitými kritérii jsou prý srozumitelnost a přesvědčivost textů a standardizace s tím až tak nesouvisí. Pesimisté naopak tvrdí, že standardizace je v českých poměrech zhola nemožná. „Sám jsem v tom neměl jasno, ale v mezidobí poučen již vím, že snaha o standardizaci třeba jenom typu písma nebo stylu citací v rámci jednoho soudu je ohrožením soudcovské nezávislosti! (Tzv. ústavní kautela Garamondu, nebo že by šlo o enumeraci veřejnoprávních pretenzí Times New Roman?),“ shazuje jinak smrtelně vážné téma Michal Bobek z Evropského univerzitního institutu ve Florencii. *** Nový rok přinesl jedno velké rozloučení. Ukončit svůj blog na Aktuálně.cz se po více než třech letech rozhodla nejostřejší právní blogerka, která kdy v češtině psala – advokátka Klára Samková.

Legendární byl třeba její částečně přes blog vedený spor s dalším advokátem a zároveň politikem ČSSD Stanislavem Křečkem. Spor zahájil na jaře 2008 Křeček, když na webu „svého“ Sdružení nájemníků ČR zveřejnil důvěrný e-mail, který Samková krátce předtím rozeslala svým klientům – majitelům domů, které zastupuje u Evropského soudu. Za to Samková Křečkovi slíbila, že mu rozkopne „jeho ctěné koule“.

Vše pak vyšperkovala na svém blogu, kde sice exekuci odvolala, ovšem s vysvětlením: „Neb bylo experimentálně prokázáno, že s pravděpodobností blížící se jistotě jmenovaný uvedeným ustrojením není vybaven.“ Případem se pak dokonce zabývala Česká advokátní komora. Shledala sice, že jednání obou kolegů advokátů nebylo zcela košer, kárná komise však nakonec o vyškrtnutí Samkové vůbec nejednala.

A copak nelítostnou advokátku vlastně přimělo, aby svůj blog uzavřela? Samková píše, že jí vadí permanentními iracionálními útoky v diskusích pod jejími příspěvky. Korunu tomu prý nasadil/a diskutující s nickem „Tužka“, který/á v diskusi pod jejím posledním (poměrně nevinným příspěvkem o zápisu dětí do první třídy) vyzval/a k bojkotu jejího blogu. „Žádný blogující nemá žádnou povinnost blogy psát... Čas, který ušetřím z psaní, věnuji výkonu svého povolání, které mne živí. Bude to docela zajímavý finanční bonus,“ uzavírá Samková.

***

„Sám jsem v tom neměl jasno, ale nyní již vím, že snaha o standardizaci třeba jenom typu písma nebo stylu citací v rámci jednoho soudu je ohrožením soudcovské nezávislosti!

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!