Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křečkův omyl a Altnerovy miliardy

Česko

DENNÍ HLÍDKA Minule jsem na tomto místě psal, že sebeukončením blogerské činnosti advokátky Kláry Samkové ubyl tradiční a mocný soupeř dalšímu právnímu blogerovi – advokátu a poslanci za ČSSD Stanislavu Křečkovi. A Křeček se v té době skutečně nadechl k nebývalému výkonu, když během pouhých pěti dní přidal na svůj blog hned tři příspěvky. Kromě tradičního nájemného se poslanec ČSSD rozepsal také o soudcích, kteří byli před listopadem 1989 v KSČ.

Možnost, že by minulost soudců mohla dnes ovlivňovat jejich rozhodování, považuje Křeček za absurdní. „Ti soudci, kteří soudili podle pokynů stranického sekretariátu, a ti, kteří např. ještě v r. 1989 odsuzovali Václava Havla, již dávno v justici nejsou. Nebo jsme již zapomněli, že v roce 1990 probíhaly prověrky soudců, a to nikoliv podle jejich členství, ale podle toho, jak se kdo choval,“ vysvětluje trpělivě Křeček.

Co se soudcovské minulosti a přítomnosti týče, má Křeček možná i pravdu, příklad si ale zrovna dobře nezvolil. Na Městském soudě v Praze totiž ještě stále soudí jistá Eva Burianová. Ta byla v březnu 1989 přísedící v odvolacím senátu, který uložil Havlovi za podněcování a ztěžování výkonu pravomocí veřejného činitele osmiměsíční trest vězení. Ovšem žádný učený z nebe nespadl a to platí i pro dvaasedmdesátiletého Křečka. Navíc Burianová & spol. Havlovi trest o měsíc zkrátila, takže se nakonec vlastně nic nestalo. *** Advokátní komora vyškrtla ze svých řad Zdeňka Altnera, který vedl letitý spor o nezaplacený honorář s ČSSD. Informoval o tom ve středu web Vaševěc. cz expremiéra Jiřího Paroubka. Právě Paroubek si na Altnera stěžoval s tím, že poškodil dobré jméno svého klienta, tedy ČSSD. Komora proto Paroubka informovala o úspěchu jako prvého.

Altner pomohl v roce 2000 vyhrát ČSSD spor o Lidový dům. ČSSD se konečně dostala ke svému majetku a rázem měla dost peněz na předvolební kampaně. Zkrátka ale nechtěl přijít ani Altner, který měl ve smlouvě velmi sladký „success fee“ – odměnu za úspěch ve výši 10 procent z ceny Lidového domu. „V té době jsme nikdo nevěřili, že ten soud vyhrajeme,“ vysvětlil před pár lety v MF DNES Paroubkův předchůdce Miloš Zeman, proč v květnu 1997 podepsal s Altnerem smlouvu.

Altner vyčíslil své nároky na zhruba 140 milionů korun, ale ČSSD byla ochotna zaplatit jen zhruba 50 milionů a fyzicky se navíc k Altnerovi dostala jen třetina z této snížené odměny. Advokát proto stranu mnohonásobně zažaloval a ze začátku měl slušné úspěchy, když třeba Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2004 nepravomocně nařídil, aby ČSSD i s úroky Altnerovi zaplatila 165 milionů korun. Altner ovšem své nároky stále stupňoval, a navíc zvolil prapodivnou a extrémní strategii – přestal platit soudní poplatky s tím, že u Evropského soudu prokáže, že jej Česko diskriminuje, když je po něm ve sporu s mocnou stranou požaduje. U soudů pak vše prohrál a nyní přišlo i vyloučení z komory. Sbohem.

***

Na Městském soudě v Praze totiž ještě stále soudí jistá Eva Burianová. Ta byla v březnu 1989 přísedící v odvolacím senátu, který uložil Havlovi v roce 1989 osmiměsíční trest vězení.

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!