Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kredit soukromých škol roste

Česko

Padesát soukromých vysokých škol v Česku čím dál tím úspěšněji bojuje se zavedenými státními institucemi.

Když se řekne soukromá vysoká škola, většina lidí si vzpomene na Cambridge, Harvard nebo Oxford. Když se řekne kvalitní vysoká škola, mnozí k tomuto seznamu přičtou i Univerzitu Karlovu v Praze. Málokdo jmenuje jedinou soukromou vysokou školu v naší zemi.

Přitom je v Česku v současné době už téměř padesát soukromých vysokých škol, z toho dvě – Metropolitní univerzita Praha a Univerzita Jana Ámose Komenského Praha – získaly status univerzity.

Soukromé vysoké školy v Česku za poměrně krátkou dobu své existence vyprodukovaly tisíce absolventů magisterského, většinou však bakalářského studia. Tito lidé většinou nemají problém najít si po ukončení školy dobrou práci. Jinak řečeno, na absolventy soukromých vysokých škol na trhu práce nebývá pohlíženo jako na lidi, kteří si titul bakaláře nebo magistra zaplatili a přitom úroveň jejich vzdělání neodpovídá úrovni absolventů „tradičních“ vysokých škol.

Shánějte se po referencích Ne všechny soukromé školy jsou samozřejmě stejně kvalitní. Zatímco každá veřejná vysoká škola už má díky své dlouholeté existenci u veřejnosti vybudované nějaké renomé, u soukromých je situace zatím ještě stále dost nepřehledná.

Nejlepším vodítkem pro ty, kteří chtějí zjistit, zda studium té které školy nebude ztrátou času a hlavně peněz, jsou i v tomto případě reference těch, kteří už školu vystudovali. Zajímat byste se měli o to, kdo na škole učí, zda jsou to kapacity ve svém oboru. Důležité je také to, zda škola vyvíjí vlastní projekty nebo se do nějakých zapojuje, zda zkrátka neexistuje jen sama pro sebe, ale nechává o sobě slyšet i za svými branami. O kvalitě vypovídá i to, zda škola spolupracuje s jinými institucemi v zahraničí a jestli svým studentům umožňuje absolvovat studijní pobyty v cizině.

Ztrátou času nebude ani osobní návštěva školy v den otevřených dveří. Přesné termíny zjistíte na internetových stránkách každé školy. Na www.vysokeskoly.com je jak kompletní seznam všech škol s daty dnů otevřených dveří, tak i denně aktualizovaný týdenní harmonogram. „Na těch nejlepších soukromých vysokých školách se nabízí nejen bakalářské, ale rovněž magisterské a výjimečně i doktorské studium. Jen těm nejkvalitnějším školám totiž Akreditační komise, která je koordinována ministerstvem školství, schválí vyšší stupně vysokoškolského studia. Méně kvalitním školám jsou magisterské a samozřejmě i doktorské projekty zamítány,“ říká rektor Metropolitní univerzity Praha Michal Klíma a dodává: „Není bez zajímavosti zjistit počet studentů, kteří na dané škole studují. Zájem zpravidla svědčí o kvalitě.“ Školné nejde pod 20 tisíc ročně Na všech soukromých vysokých školách se za vzdělání platí. Výše školného je však velice rozdílná, nejdražší jsou zahraniční či mezinárodní vysoké školy, kde školné dosahuje statisíců korun. Vzdělání na obou českých soukromých univerzitách je cenové přijatelnější.

Zatímco semestr prezenčního studia na Metropolitní univerzitě Praha stojí 29 000 korun, semestr na Univerzitě Jana Ámose Komenského vás vyjde od 22 000 korun výše – ceny za studium různých oborů jsou zde rozdílné. Pod dvacet tisíc korun za semestr platí kupříkladu studenti Soukromé vysoké školy ekonomické Znojmo (14 900 Kč/semestr) a Moravské vysoké školy Olomouc (15 000 Kč/semestr). Kompletní přehled výše školného na jednotlivých soukromých školách naleznete na www.vysokeskoly.com.

Mezi soukromými vysokými školami převládají ty, které nabízejí ekonomické, humanitní a technické obory studia. Početně méně zastoupené jsou právnické a pedagogické směry. Pouze dvě soukromé vysoké školy poskytují vzdělání v oboru medicíny a dvě školy jsou uměleckého zaměření (Literární akademie – Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku).

Nejčastějším oborem, který lze na soukromých vysokých školách studovat, je Ekonomika a management. Ve veřejném sektoru vysokých škol bývá už tradičně největší nával u přijímaček na medicínu. Soukromé vysoké školy však příští lékaře zatím nevzdělávají. Vysoká škola zdravotnická v Praze poskytuje vysokoškolské vzdělání ve zdravotnických nelékařských oborech Všeobecná sestra a Porodní asistentka.

Nabídka Vysoké školy v Plzni je rozmanitější, lze zde získat titul bakaláře nejenom v těchto profesích, ale absolvent získá vzdělání pro profesi fyzioterapeuta, ergoterapeuta a radiologického asistenta.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...