Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger zůstává po týdnu čtrnáctý

Česko

Americký cyklista Lance Armstrong po deváté etapě Tour de France přiznal, že se závodu zúčastní i za rok

TARBES I po včerejší etapě Tour de France se v čele průběžného pořadí nic nemění. Před dnešním volným dnem si už potřetí žlutý trikot udržel Ital Rinaldo Nocentini.

Hrdinou včerejší deváté etapy se stal francouzský cyklista Pierrick Fedrigo. Třicetiletý domácí jezdec porazil po 160 kilometrech ve spurtu italského kolegu z úniku Franka Pellizottiho. Peloton s favority včetně Čecha Romana Kreuzigra a lídra Nocentiniho přijel do cíle v Tarbes o 34 sekund později.

Fedrigo si pro druhý triumf na Tour v kariéře dojel po úniku, který trval téměř celou závěrečnou pyrenejskou etapu. Spolu s Kreuzigrovým kolegou z týmu Liquigas Pellizottim zůstali v úniku jako poslední ze skupiny, která se od pelotonu odpoutala brzy po startu.

„Je to moment absolutního štěstí,“ uvedl Fedrigo, který zopakoval svůj triumf na Tour z roku 2006.

Contador ztrácí šest sekund Hlavní pole přivedl do cíle trojnásobný mistr světa Španěl Óscar Freire a nechyběl v něm nikdo z adeptů na celkové vítězství. Vedení uhájil Ital Nocentini, jenž má stále v čele šestisekundový náskok před Španělem Albertem Contadorem a další dvě sekundy k dobru na sedminásobného šampiona Lance Armstronga.

Třiadvacetiletý Kreuziger dojel na 48. místě a po prvním týdnu mu patří 14. pozice s odstupem 2:40 na Nocentiniho. Dvanáctého muže loňské Tour mrzela těsná porážka kolegy Pellizottiho, ale pochvaloval si bezproblémovou etapu. „Tourmalet se jel poměrně klidně a rovnoměrně. A já byl docela v pohodě, den ode dne se cítím líp,“ uvedl na svém webu.

O den dříve, při sobotní osmé etapě, obsadil Kreuziger 26. místo. Vítězem osmé etapy, která zavedla peloton přes tři těžká stoupání z Andorry zpět do Francie, se po úniku stal španělský cyklista Luis León Sánchez.

Cyklisté po dojezdu včerejší etapy spěchali na letiště v Tarbes, odkud se přesouvali strávit volný den do Limoges. „Stihli jsme se akorát osprchovat, nahnali nás do autobusu a z něj rovnou do letadla. Letěli jsme asi 45 minut,“ popsal Kreuziger. Zítra jezdce čeká 194,5 km do Issoudonu, až na tři stoupání čtvrté kategorie je trasa téměř rovinatá. Podle Armstronga se bude situace na předních příčkách výrazně měnit až v neděli, kdy je na programu 15. etapa s cílem na kopci ve švýcarském zimním středisku Verbier. „Teď nás čekají tři nebo čtyři dny, v nichž se asi nebude v pořadí nic dít. Všichni favorité považují za další velký test Verbier,“ uvedl slavný navrátilec do pelotonu.

Po závodě pak Armstrong v rozhovoru pro televizní stanici France2 prohlásil, že chce na Tour startovat i za rok. Když se ho v rozhovoru reportér zeptal, zda je letošní ročník jeho posledním, odpověděl: „Pravděpodobně ne, pravděpodobně ne. Ještě bych chtěl jednu Tour zvládnout.“

***

Sobota - 8. etapa (176 km): 1. L. Sanchez (Šp.) 4:31:50, 2. Casar (Fr.), 3. Astarloza (Šp.) oba stejný čas, ...26. KREUZIGER -1:54. Neděle - 9. etapa (160,5 km): 1. Fedrigo (Fr.) 4:05:31, 2. Pellizotti (It.) stejný čas, 3. Freire (Šp.), ...48. KREUZIGER -34. Průběžné pořadí: 1. Nocentini (It.) 34:24:21, 2. Contador (Šp.) -6, 3. Armstrong (USA) -8, ...14. KREUZIGER -2:40.

Autor: