Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křič, kanáre, křič!

Česko

V PĚNĚ DNÍ

Autorem pověstného výroku o kanárcích, kteří v hlubinných dolech jako první cítí smrtonosné jedy a burcují, je Kurt Vonnegut. Budiž mu země lehká. Na Kongres slavistů v německém Tübingenu zalétl kanár až z Kyjeva. „Kdyby mi před několika lety někdo tvrdil, že se budu bát ruského vpádu, vysměju se mu jako úplnému šílenci. Po Gruzii jsem ale změnil názor.“ Připomeňme, že Jurij Andruchovyč není prokletý básník, mající paranoiu v popisu práce, ale solidní pilíř ukrajinské literatury.

Ruský kanárek Vladimir Sorokin se po šichtě na knize Den opřičnika, ještě ve fárácích, vydal na Slovensko a do Čech. Doma, kvůli nespokojeným čtenářům, žije s po zuby ozbrojenou ochrankou. „Cenzura i postihy můžou přijít kdykoli,“ říká. Promluvit si o knížkách vyrazila minulý týden do Moskvy Hillary Clintonová. Na Moskevské univerzitě vyjádřila svou nevoli nad vražděním ruských novinářů. To tu ale dělá každý, to prý moc nezabralo. Její odpověď na studentský dotaz po oblíbené knize ale citují Herald Tribune. Jsou to Bratři Karamazovi od Dostojevského. A literární hrdina? Velký inkvizitor. „Jedna z největších hrozeb, které musíme čelit, jsou lidé přesvědčení, že vlastní absolutní pravdu,“ popichovala politička v Putinově říši.

Čistého ovzduší pro spisovatele Orphana Pamuka se dožadují jeho čtenáři Nicolas Sarkozi a Angela Merkelová. Před pár lety stál totiž Pamuk v Istanbulu před soudem. Hovořil o vyvraždění milionu Arménů tureckou armádou. A zdánlivě odpískaný případ se nyní vrací. Slavný kanárek křičí ale velice pronikavě! Politici varují - jeho stíhání dramaticky sníží turecké šance na přijetí do EU.

Dobré zprávy přicházejí z Balkánu. Přestože britský The Daily Telegraph straší vypuknutím nové války v Bosně, zdejší kanárci mají prý celkem čistá krmítka i dost vzduchu.

Makedonci a Chorvati, chválení příslušnými komisaři, už přešlapují před vraty nové Evropy. Anešťastná Bosna? Dnes tu spisovatelům, novinářům ani filmařům na hrdélka nešlapou. Důkazem nechť je skvělý film Grbavica z dnešního Sarajeva, či zatím poslední komiks Šíbr bývalého reportéra Joea Sacca, který Bosně rval z těla tajemství nedávných válečných hrůz, přičemž ji svobodně sjezdil křížem krážem. A právě tohle dílo vytáhneme z kalné pěny dní příště.

O autorovi| Jáchym Topol, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!