Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krize dorazila na Broadway, muzikály šetří

Česko

NEW YORK Kvůli nepříznivé ekonomické situaci se musely uskrovnit i broadwayské muzikály. Doba opulentních a extravagantních scén, kdy se například v muzikálu Miss Saigon na scénu snášel vrtulník, je pryč. Producenti volí střídmější dekorace i kostýmy a snaží se co nejvíce ušetřit.

Podle deníku The New York Times je přitom šetření znát i na největších současných komerčních hitech Broadwaye, jakou jsou muzikály Billy Elliot, Vlasy či West Side Story. Částečně prý na to ale má vliv i snaha zdůraznit choreografii a zápletku. Úsporný trend nicméně bude na Broadwayi pokračovat. Zatímco skromným Vlasům se náklady 5,8 milionu dolarů vrátily za pět měsíců, chystaný muzikál Spider-Man: Turn Off the Dark s předpokládaným rozpočtem 50 milionů dolarů zápasí o přízeň investorů.

Obnovená dubnová premiéra úspěšného titulu Klec bláznů tak přes nezbytnou přehršel paruk, vysokých podpatků a korálů staví především na příběhu, postavách a malém orchestru, a ne na okázalé scéně. Na rozdíl od původní hry se také příběh dvou homosexuálů, kteří spolu žijí 20 let a vychovávají syna, neodehrává v nočním klubu, ale v malém kabaretu. Chystaná muzikálová adaptace úspěšné desky American Idiot od skupiny Green Day zase staví přes baterii televizních obrazovek především na ošuntělém vzhledu dokresleném plakáty.

Kostýmy šijí v Koreji Jinou cestu ukázal muzikál Dreamgirls. Peníze uspořil díky spolupráci s jihokorejskými producenty. Představení, jehož příprava by v New Yorku stála 14 milionů dolarů, v Jižní Koreji vznikl za zlomek nákladů. „Jenom kostýmy v Koreji stály 700 tisíc dolarů, zatímco v New Yorku by přišly na tři miliony dolarů. A kvalita je vynikající - nedělají je tam v žádných robotárnách,“ podotkl producent Robert Longbottom.

Autor: